English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





A máriapócsi kegykép legutóbbi könnyezésének 100 éves jubileuma
2004. szeptember 15., szerda 13:42

A hazai görögkatolikusság legnagyobb zarándokhelyén, Máriapócson szeptember 12-én tartották a Kisboldogasszony napi búcsút. Az ünnepi Szent Liturgiában Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyéspüspök, miskolci apostoli kormányzó több ezres hívősereg előtt hirdette meg a máriapócsi kegykép harmadik könnyezésének 100 éves évfordulójának jubileumi évét.

 

  „Jövőre lesz az utolsó könnyezés 100. évfordulója, amit mi a lehető legszélesebb, legünnepélyesebb formában szeretnénk megünnepelni. Ezt a búcsút használom fel arra, hogy  bejelentsem a jövő esztendőt jubileumi évnek tekintjük, Máriapócson és minden görög katolikus egyházközségben különösen igyekezzünk elmélyíteni a hitéletet, az igehirdetést, a hitoktatást, kiemelve Máriának, az Isten anyjának és a máriapócsi kegyhelynek a szeretetét és tiszteletét.”– utalt a megyéspüspök ünnepi gondolataiban a jubileumi évre.

A pócsi kegyképet 1676-ban Csigri László máriapócsi bíró készíttette fogadalomból és hálából, a török rabságából történt szabadulásának emlékére. A képet Papp Dániel helybéli görög katolikus lelkész öccse, Papp István festette.

1696. november 4-én, miközben a kis fatemplomban Papp Dániel lelkész a Szent Liturgiát végezte, Eöry Mihály pócsi földműves arra lett figyelmes, hogy az ikonosztázon elhelyezett Istenszülő-ikon mindkét szeméből bőségesen folynak a könnyek. A rendkívüli esemény csodálattal töltötte el a jelenlevőket. A könnyezés két hétig szünet nélkül tartott, majd kisebb megszakításokkal egészen december 8-ig.

I. Lipót császár a kegyképet 1697. március 1-jén Bécsbe vitette. A pócsi fatemplomban a Mária-ikon helye évekig üresen állt. A mostani kép eredetéről kétféle változat is szól: Az egyik szerint még a kép Bécsbe való átszállításakor készítettek egy másolatot a Kassa melletti Bárcán, a jezsuiták kolostorában. Festőjét nem ismerjük. A másik változat szerint a pócsi görög katolikus paróchus a császárhoz intézett beadványában a kép visszaadását kérelmezte. Az uralkodó az egri püspökhöz intézett leiratában ígérte, hogy az eredeti képről másolatot készíttet, s azt a pócsi görög katolikus templomnak ajándékozza. A kegykép másolata Telekessy István egri püspök intézkedésére készült el, s ez került a pócsi templomba.

Sem az eredeti kép, sem a róla készült másolatok a továbbiakban nem könnyeztek, kivéve azt, amelyiket Pócsra visszavittek.

1715. augusztus 1-jén Papp Mihály fiatal paróchus a reggeli istentiszteletet végezte, amikor Molnár János kántor észrevette a kép második könnyezését.

A máriapócsi kegyhely újabb nevezetes eseménye, a kegykép harmadik könnyezése 1905. december 3-án kezdődött. A könnyezés december 19-ig folyamatosan tartott, majd december utolsó két napján is, összesen 18 napig. A könnyezés tényét egyházi és világi vegyesbizottság ellenőrizte, s megállapította a könnyezés valódiságát. A könnyeket felfogó selyemkendőt kicsiny foglalatban a templom falára függesztették, ma is ott található a kegykép alatt.

A felmerülő kérdésekkel kapcsolatban Kocsis Éva referens áll a sajtó munkatársainak rendelkezésére.

Tel.: (42) 415-901, Telefax: (42) 415- 911
Email: eparchia kukac hajdudorog.axelero.net








Napi evangelium
Én vagyok az élet kenyere.
  Jn 6,30-35

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Soubirous Szent Bernadett
 
A nap 
szentje
 
Egy enyhe téli napon rőzsegyűjtés közben ragyogó fénnyel körülvett lányalakot látott meg a Gave folyócska partján levő sziklabarlangnál. Ijedtében Rózsafüzérét kapta elő, a kisértés gondolatát keresztvetéssel akarta elhessegetni. A jelenség is keresztet vetett a rózsafüzérével, Bernadettel együtt némán imádkozta a szentolvasót. A kis Bernadettel rőzsét gyűjtő társnői semmit sem láttak a jelenésből.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum