Miskolci Apostoli Exarchátus
2007. március 21., szerda 16:36

A Miskolci Apostoli Exarchátus elmúlt évei (2006.) lelkipásztori és hitéleti adatai

A Miskolci Apostoli Exarchátust mint önálló egyházkormányzati egységet a Szentszék 1925-ben hozta létre a trianoni békekötés után Magyarországon maradt 20 eperjesi és 1 munkácsi egyházmegyés görög katolikus parókia számára. Első főpásztora Papp Antal érsek, apostoli kormányzó lett, aki a hajdúdorogi görög katolikus püspökséghez tartozó Miskolcon telepedett le.

Hívek 20.000
Papok 36
Aktív papok 31
Szerzetes papok -
Szerzetesnők -
Kispapok 3
Keresztelés 306
Elsőáldozás 77
Bérmálás* 8
Házasságkötés 38
Temetés 295

* A keleti egyházban a kereszteléskor megbérmálják a gyermeket, az itt jelzett 8 fő protestáns hitről tért át, vagy gyermekkorában római katolikus pap keresztelte meg, de az egyházjog szerint görög katolikus, ezért később bérmálkozott.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Azért jöttem, hogy tüzet gyújtsak a földön. Mi mást akarnék, mint hogy lángra lobbanjon!

Kapisztrán Szent János áldozópap

1386-ban Capestranóban született. Jogot tanult és egy ideig Perugiában bíró volt. Később ferences pap lett. Ő és Sienai Szent Bernardin voltak talán a legeredményesebb missziós népszónokok. Nemcsak Itáliát, hanem Németországot, Morvaországot, Ausztriát, Lengyel-országot és hazánkat járta be népmissziókat tartva. Pápai tanácsadó és pápai legátus is volt. A keresztények seregét Hunyadi Jánossal együtt vezetve kivívták a nándorfehérvári győzelmet. (Ennek emlékére rendelte el III. Kallixtusz pápa az Úr színeváltozásának ünnepét és a déli harangszót.) Meghalt 1456. október 23-án, Újlakon.