Teológia és Communio
2007. július 9., hétfő 13:29

Napvilágot látott a Communio című nemzetközi katolikus folyóirat és a Teológia hittudományi folyóirat legújabb száma a Szent István Társulat kiadásában.

A Communio 2007/1-2-es jelzésű kiadványának elsődleges feladata – ahogyan arról az előszóban olvashatunk – XVI. Benedek pápa teológiájának bemutatása. A periodikában Norbert Trippen közöl tanulmányt Joseph Ratzinger zsinati munkásságáról.

Ugyancsak érdeklődésre tarthat számot XVI. Benedek pápa harmincnyolc évvel ezelőtti nyilatkozata, melyben a Hesseni Rádió megkeresésére fölvázolta az Egyház zsinat utáni jelenéből kiindulva a jövendőt. Hogyan fog kinézni az Egyház a 2000. évben? – olvashatjuk a kérdést a cikk alcímében. Joseph Ratzinger elemzi a múlt válságait és megrajzolja annak az Egyháznak a képét, amelyet ma vezet: „Számomra biztosnak tűnik, hogy az Egyházra nagyon nehéz idők várnak. Voltaképpeni válsága még alig kezdődött meg. Jelentős megrázkódtatásokra kell számítani. Ám abban is egészen biztos vagyok, hogy mi marad meg a végén: (…) a hit Egyháza. Biztos, hogy soha többé nem lesz olyan mértékben társadalmat uraló erő, amilyen még röviddel ezelőtt volt. Ám újra virágzásnak fog indulni és az emberek számára mint otthon lesz láthatóvá, amely életet ad nekik és reményt a halálon túl.”

A kiadványban két tanulmány segít megismerni XVI. Benedek pápa liturgiával kapcsolatos megnyilatkozásainak hátterét. Helmut Hoping Közösségben Krisztussal című írásában a pápa krisztológiáját és liturgikáját elemzi, Christine Mohrmann írását a liturgikus latin nyelvről a napokban kiadott „Summorum Pontificum” kezdetű apostoli levél tesz még aktuálisabbá.

A Teológia folyóirat ez évi első, dupla számának témája a papság. Benkő Antal a papi lelkiség pszichológiai alapjairól, Beran Ferenc a papság mai helyzetéről, Szuromi Szabolcs Anzelm a szemináriumi és szerzetesi növendékképzés alapelveiről közöl tanulmányt. Török László írása a Szentírás megértésének egy új módszerét mutatja be, a retorikai analízist, ami szoros rokonságban áll a nyelvészettel, felhasználja annak ismereteit és fogalmi készletét, és a ki nem mondott, belső összefüggéseken keresztül fedezi fel az üzenetet, amit a szöveg magában rejt.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Beteljesedett!