Nagyszabású európai találkozó kezdődött Lille-ben
2004. szeptember 24., péntek 12:33

A Francia Szociális Hetek nevet viselő katolikus népfőiskolai mozgalom idén 100 éve alakult meg. Ebből az alkalomból nagyszabású európai találkozó kezdődött 2004. szeptember 23-án csütörtökön este az észak-franciaországi Lille-ben. Az ötezer résztvevő közül közel ezer külföldről érkezett. Magyarországról nyolcvan fő, többek között a Katolikus Ifjúsági Mozgalom, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Keresztény Közéleti Akadémia, a lakiteleki Mindszenty Kollégium és a Szociális Testvérek Kongregációja tagjai.
Kránitz Mihály a Keresztény Közéleti Akadémia elnöke, a katolikus egyetem rektor-helyettese is résztvesz a fórumon. A találkozót Romano Prodi, az Európai Bizottság leköszönő elnöke nyitotta meg.

II. János Pál pápa személyes képviselőjeként Roger Etchegaray bíboros is jelen van a nagyszabású rendezvényen.
A francia szervezet, a Francia Szociális Hetek, az egyház szociális tanításának népszerűsítésére, a gyakorlati életbe való átültetésére alakult meg 1904-ben, és ma is ez a célkitűzése. Száz esztendeje mindig az időszerű kérdésekre keresi az egyház tanításával összhangban lévő válaszokat. Ez az esztendő kivételes lehetőséget kínált a jubiláló szervezetnek, hogy évenkénti „Szociális Hetét“ idén nemzetközi rangra emelje, ugyanis a 25 tagúvá bővült Európai Unió számos égető társadalmi kérdést vet fel. Hét fő témát ölelnek fel a pénteki és szombati kerekasztal-beszélgetések. Ezek a következők: a család, a béke, a lelkiismereti szabadság, a közéletben való részvétel, a kiegyensúlyozott, tartós fejlődés, a szegénység és Európa nyitottsága a világ felé. E témákat katolikus szempontok szerint elemzik a résztvevők.
A rendezvény előadói között számos elismert személyiség van, többek között Jacques Delors, az Európai Bizottság korábbi elnöke, Andrea Riccardi, a Szent Egyed Közösség alapítója, Michel Camdessus, a Nemzetközi Valutaalap korábbi elnöke, aki jelenleg a Francia Szociális hetek elnöki tisztét tölti be.

Beteljesedett!