A papság küldetése
2008. március 20. csütörtök 15:22

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az egyházmegye papságával közösen bemutatott szentmise keretében megszentelte a krizmát és az olajakat. A nagycsütörtöki szertartáson a Szent István-bazilikában jelen volt Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius, Paskai László bíboros, valamint Ladocsi Gáspár és Udvardy György esztergom-budapesti segédpüspökök.

Erdő Péter bíboros szentbeszédében a papság küldetéséről beszélt az Egyházban és a világban. Az evangéliumra utalva, melyben Jézus saját küldetéséről vall (Lk 4,16-21), a főpásztor három szempontra hívta fel a figyelmet: a pap különleges felkenésben részesül, amikor megkapja az egyházi rend szentségét. „Velünk van a Szentlélek: a szentségi kegyelem működik általunk. Néha évtizedek múltán idézi vissza valaki szavainkat. Nem ritkán magunk sem gondolunk bele, hogy milyen döbbenetes erők működnek általunk.”

Izaiás próféta messiási jövendölését felidézve foglalható össze a papi küldetés tartalma: „örömhírt vinni a szegényeknek, szabadon bocsátást hirdetni a foglyoknak, látást a vakoknak, szabadulást az elnyomottaknak”. A szegénységre utalva a bíboros kiemelte: „Szegények vagyunk mindnyájan: szegények gyakran fizikailag is, szűkölködünk talán még a szükséges élelemben is – bizony közülünk egyesek még itt, Közép-Európában, hazánkban is. De szűkölködünk a szóban, a szeretetben, szűkölködünk abban, hogy értelmesnek, értékesnek lássuk az életünket. Krisztus világossága átlényegíti körülöttünk a világot. A céltalanság helyébe programot ad. Megmutatja, hogy nem értelmetlen véletlenek halmaza az életünk, a történelem, a világmindenség, hanem mindez Isten bölcsességének és szeretetének műve.”

A papi küldetés harmadik feladata Isten és a felebarát iránti szeretet szabadító erejének hirdetése. Erdő Péter bíboros elmondta: a tavaly szeptemberi Budapesti Városmisszió hatásait és eredményeit látva új, különleges hangsúlyt kell adni a segítő szeretet szolgálatának: a résztvevő „négy másik európai városból is olyan javaslatok érkeztek, hogy segítsünk közösen egy várost, egy egyházmegyét a harmadik világban”, és kifejezte vágyát, hogy ez minél előbb megvalósulhasson.

A szeretetszolgálatnak a plébániákon is élőnek kell lenni – hangsúlyozta az esztergom-budapesti érsek – „látogatnunk kell a híveket, a családokat, a betegeket és a haldoklókat, különleges igyekezettel kell foglalkozni a szegényekkel, a szenvedőkkel, a magányosokkal, a házastársakkal és a szülőkkel”. Ebben a feladatban a plébánosok támaszkodhatnak a világi hívőkre, az egyházközségi és a karitászcsoportokra, de fontos hangsúlyt kell fektetni a hívekkel való személyes kapcsolat ápolására is – zárta beszédét Erdő Péter bíboros.

A beszéd teljes szövege olvasható a Magyar Kuríron.

Nagyheti szertartások az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében

Fotó: Mudrák Attila