Nemzetközi ökumenikus szimpózium a Biblia Évében
2008. július 1. kedd 11:39


A Biblia éve történelmi jelentőségű ökumenikus összefogás Magyarországon: első alkalommal történik, hogy katolikusok és protestánsok azonos témához kapcsolódva ünnepelnek végig egy egész esztendőt. Ennek érzékeltetésére szükség van olyan központi eseményekre, mint amilyen például a Nemzetközi Ökumenikus Biblikus Szimpózium volt az esztergomi Szent Adalbert Központban június 23-26. között.


A konferencia első munkanapján, június 24-én a Szentírás üzenete állt az előadások középpontjában. Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek bevezető előadásában felhívta a figyelmet, hogy a kinyilatkoztatás nemcsak Isten szavában, hanem tetteiben is megvalósul, ráadásul az nem pusztán a múltban megtörtént tény, hanem ma is a hit megszületésének pillanatában újra és újra megismétlődő esemény. Székely János püspök bemutatta, hogyan alakult ki a zsidó, a katolikus és a protestáns kánon, Karasszon István református bibliaprofesszor pedig egy érdekes elméletet ismertetett arról, miként jött létre Mózes öt könyve.

Raj Tamás főrabbi a zsidó szentírásmagyarázat négy fajtáját ismertette és szemléltette egy szentírási szöveg kapcsán, Rózsa Huba ószövetség-professzor a nyugati bibliatudomány kutatási módszereit mutatta be hasonló módon. Kocsis Imre Isten országa „uralmának” témáját járta körbe katolikus teológiai szemszögből, Magyar István budapesti orosz ortodox protojerej azt osztotta meg a résztvevőkkel, hogy az Újszövetség, amely az őskeresztény liturgia gyümölcse, egyben az ortodox liturgiának a forrása is. A Jelenések könyve és általában a jánosi irodalom jellegzetességeiről Fodor György katolikus és Bolyki János református professzor nyújtottak szakértő áttekintést.

A szimpózium második napján a Szentírás üzenetének továbbadásáról szóltak az előadások. A katolikus Benyik György a magyar bibliafordítások történetét ismertette. Thomas Kaut, a Bibliatársulatok Világszövetsége fordítói konzultánsa a bibliafordítás „etikájáról” beszélve elmondta, hogy a fordítónak az eredeti szerzőhöz és az eredeti olvasókhoz kell hűnek lennie, valamint saját egyházának közösségéhez.
A Szentírásnak nincs sora, motívuma, mely ne jelent volna meg valamely művészi ábrázoláson – derült ki Dávid Katalin művészettörténész előadásából, Fabiny Tibor evangélikus professzor az irodalom vonatkozásában mutatta be, hogy Biblia a művészet számára a témák kimeríthetetlen tárháza.

A Szentírás tényleges terjesztéséről és a bibliaapostolságról a szimpózium két szervezője szólt: Tarjányi Béla, a Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat ügyvezető elnöke és Pecsuk Ottó, a protestáns Magyar Bibliatársulat Alapítvány főtitkára.

Larry Hurtado (Edinburgh) és Lénart de Regt (Amszterdam) a Biblia kommunikációs aspektusait vizsgálták és mutatták be, előbbi az ókori bibliai kéziratok, utóbbi a 21. századi modern adathordozók szempontjából. Végül Fabiny Tamás evangélikus püspök, aki hosszú éveken át volt a Duna TV vallási műsorainak szerkesztője, videoklipek beiktatásával érzékeltette, az audiovizuális médiumokban milyen új lehetőségek rejlenek, és mennyire szükséges ezeket minél inkább igénybe venni.

A két nap előadásai meghallgathatók a Szent Jeromos Katolikus Bibliatársulat honlapján, és előreláthatólag még ez év folyamán megjelennek könyv formájában is a Magyar Bibliatársulattal közös gondozásban.

Forrás: Tarjányi Béla – MKPK Sajtóiroda