Hogy érinti a költségvetési törvényjavaslat az egyházi iskolákat? (grafikonok)
2004. november 12. péntek 12:52

Hazánkban az Alkotmány és a hatályos törvények minden gyermek számára biztosítják az ingyenes oktatás jogát. Ennek ellenére a 2005. évi költségvetési törvényjavaslat az egyházi iskolák diákjait és munkatársait hátrányosan megkülönbözteti.

1) Bizonyos normatív támogatásokból kizárják az egyházi intézményeket. Az önkormányzati intézményektől eltérően nem kapják a normatíva 10 %-át kitevő kiegészítő hozzájárulást, a bejáró normatívát, a kistelepülési normatívát. Ez iskolatípustól függően diákonként 43-67 ezer Ft kiesést jelent.

2) Az állami iskoláktól eltérően az Oktatási Minisztérium csak a kötelező oktatási feladatokra adna kiegészítő támogatást. Az Oktatási Minisztérium szerint nem kötelező feladat az ingyenes tankönyv biztosítása, a kedvezményes étkeztetés, a művészeti oktatás, kollégiumi ellátás, bejáró diákok napközi, stb. ellátása, azonban ez az önkényesen megállapított lista bármikor tovább bővíthető. Ez a változtatás 2005-ben diákonként legkevesebb 41 ezer Ft kiesést jelent.

3) Az egyházi intézmények alkalmazottait a jövőben nem a közalkalmazotti bértábla szerint kellene fizetni, hanem a munkaadó ennél alacsonyabban is megállapíthatná a bért, ugyanakkor a közalkalmazotti bérkiegészítést a jövőben az egyházi intézmények nem kapnák meg.

4) Az egyházi iskolák kötelező működési feltételei lényegesen szigorúbbak lesznek, mint az önkormányzati iskoláké. Egyebek mellett két évi normatíva 20 %-át pénzügyi biztosítékként elkülönített bankszámlán letétbe kellene helyezni. Aki ezeknek a feltételeknek nem felel meg, annak a működési engedélyét a jegyző visszavonja.

Kérjük az egyházi iskolákban tanuló diákok szüleit és az ott dolgozókat, tegyenek meg mindent a helyi kormánypárti parlamenti képviselőknél azért, hogy kapcsolódó módosító indítványokkal akadályozzák meg a hátrányos megkülönböztetés kialakulását.

A Katolikus Püspöki Konferencia – a katolikus közoktatás helyzetéért érzett felelősségének tudatában – ugyancsak megkeres minden lehetséges fórumot iskoláink érdekében.

Grafikonok, összehasonlító táblázatok (a 2005-ös költségvetési törvényjavaslat alapján)
- óvoda
- általános iskola alsó tagozat
- felső tagozat