Rendalapítójukra emlékeznek a premontreiek
2009. június 9. kedd 14:49

Szent Norbert-évet hirdettek a premontreiek rendalapítójuk halálának 875. évfordulója alkalmából. Hazánkban a zsámbéki ősi premontrei romtemplom lábánál találkoztak a csornai, a gödöllői és a zsámbéki premontrei férfi és női szerzetesek június 8-án, hogy hálát adjanak az elmúlt évszázadok kegyelmeiért.

A hálaadó ünnepség csúcspontja a gregorián vesperás volt, melyen a település lakói és a premontreiek vonzáskörében élők is szép számmal részt vettek. Előtte Érszegi Géza történész foglalta össze a premontreiek szerepét a középkortól napjainkig a magyar nép és az egyház életében. A Szent Norbert által alapított papi, szerzetesi közösség Szent Ferenc és Szent Domonkos előfutárának is tekinthető, mivel az őket megelőzően alapított rendek a településektől távol, a világtól elzárkózva éltek és imádkoztak. A premontreiek azzal, hogy monostoraikat városokban vagy forgalmas helyek közelébe építették és a szemlélődő életformát összekötötték az apostoli tevékenységgel, közelebb hozták az egyházat a néphez.

Horváth Lóránt Ödön premontrei apát, csornai prépost, prelátus szerint a jubileumi évben van miért hálát adniuk a kanonokrend tagjainak. „Nemcsak a rendalapítónk halálának 875. évfordulójára emlékezünk, hanem az elmúlt húsz év kegyelmeiért is köszönetet kell mondanunk.” Húsz éve kezdték ugyanis újjászervezni a rendi életet, de akkor még csak reménykedtek, hogy egyszer újra nyilvánosan is premontreiként működhetnek. „Úgy érzem, ez a hűség jutalma, és a Jóisten megtartó kegyelmének eredménye.”

A Szent Norbert-évben a premontreiek számos rendezvényen szeretnék az érdeklődők elé tárni a rend értékeit, ünnepi és mindennapi életét, tevékenységét. Az alapító ereklyéjét elviszik azokra a településekre, ahol egykor premontrei monostorok voltak, és ezeken a településeken zsolozsmáznak, ünnepséget rendeznek.

Napjainkban a férfiág tagjai Zsámbékon és Gödöllőn, valamint Csornán és környékén lelkipásztorkodnak, a gödöllői, a szombathelyi és a zsámbéki gimnáziumukban oktató-nevelő munkát végeznek. A magyar Premontrei Női Kanonokrend Zsámbékon napközi otthont és szakiskolát tart fenn hátrányos helyzetű gyerekek számára, ezenkívül a Boldog Gertrúd Alapszolgáltató Központ és Idősek Átmeneti Otthona keretében a település gyermekjóléti, családsegítői és egyéb szociális feladatait is ellátja.