A külföldön élő magyarok püspöke Washingtonban
2009. június 29. hétfő 09:15

Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom-budapesti segédpüspök észak-amerikai körútjának befejező állomásaként öt napra az amerikai fővárosba, Washingtonba érkezett. A vendéget a helyi katolikus közösség képviseletében Bagyinszki Ágoston OFM fogadta.

A püspöki látogatás csúcspontját a környék magyarságával együtt ünnepelt szentmise jelentette a havi magyar szentmiséknek otthont adó Szeplőtelen Fogantatás-bazilikában június 28-án. Az eseményre Washingtonba érkezett Kiss G. Barnabás, a püspök észak-amerikai delegátusa, Miskolczy Kálmán SchP, devoni nyugalmazott lelkipásztor, Allan von Kobs, a Holy Name Provincia tagja, valamint Sztaniszlav Horowicz SchP Kamerunban szolgáló magyarbarát lengyel lelkipásztor. A hívek soraiban különböző közösségek (cserkészek, máltai lovagok, helyi reformátusok stb.) képviseltették magukat.

Cserháti Ferenc homíliájának középpontjába Szent Pál apostol alakját és a diaszpóra-misszió korai mintáját állította a migráns lelkipásztorkodás összefüggésében, s Népek Apostolának szentelt év lezárása kapcsán aktuális számvetésre buzdított. Cserháti püspök emlékeztetett rá, hogy a külföldi magyar lelkipásztorkodás szerves része a világegyház életének. A liturgikus ünneplést követően párbeszéd folyt a püspök és a helyi közösség tagjai között a világ katolikus magyarságának sorskérdéseiről.

A washingtoni magyar katolikus közösség története a II. világháború előtti időkbe nyúlik vissza, amikor már értelmiségi emigránsok is egyre nagyobb számban érkeztek az amerikai kontinensre. Ők a főváros környékén könnyen találtak maguknak munkát. Az ötvenes évek elejétől, majd 1956 után duzzadt fel a helyi magyar közösség létszáma. Ezzel párhuzamosan a magyar piarista atyák is megtelepedtek Washingtonban. 1974-es látogatásakor Mindszenty bíboros 2.000 lelket számláló közösséget talált a földrajzi területét tekintve kicsiny, de közéleti szempontból világpolitikai jelentőségű városban. Irányi László, a külföldi magyarok első püspöke négy éven keresztül helyben lakó lelkipásztora volt a közösségnek. Utóda, Miklósházy Attila hivatalosan 1992-ben látogatott az amerikai fővárosba. A helyi magyar katolikus közösség lelki történetében mérföldkövet jelentő ünnepeknek a sorába tartozik Cserháti Ferenc püspök mostani látogatása is. A Szeplőtelen Fogantatás-bazilika altemplomában a közeljövőben megvalósuló Magyar Kápolna új lelki otthonnal fogja megajándékozni a környék és az egész világ katolikus magyarságát.

Forrás: Bagyinszki P. Ágoston OFM