Mit ér a katolikus társadalmi tanítás válság idején? – programváltozás!
2009. november 13. péntek 12:52


A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola által szervezett november 14-i konferencia témája korunk gazdasági, környezeti és erkölcsi válságának a Katolikus Egyház társadalmi tanítása tükrében történő bemutatása s a lehetséges kiutak keresése. Az elemzést neves szakemberek végzik, nemcsak szaktudásukról, hanem szemléletükről is tanúságot téve. A konferencia XVI. Benedek pápa Caritas in Veritate kezdetű, ez év júniusában megjelent enciklikája előtt tiszteleg, hiszen az enciklika egyik apropója is a pénzügyi világválság kirobbanása volt.
  
A tanácskozás kapcsolatát az enciklikához legkézzelfoghatóbban Stefano Zamagni személye jelzi. Zamagni, a Bolognai Egyetem professzora, a New York-i Tudományos Akadémia tagja résztvevője volt annak a szakmai munkacsoportnak, amely az enciklika kidolgozásában tevékenykedett. A korábbi programmel ellentétben délelőtt elhangzó előadása is a Caritas in Veritate által javasolt válságkezelésről és a válság távolabbi okairól szól.


A tudományos találkozó másik neves külföldi vendége Helen Alford domonkos nővér – nevét a hazai olvasóközönség a Menedzsment, ha számít a hit című könyv egyik szerzőjeként és előadójaként ismerhette meg. Alford a római Pápai Szent Tamás Egyetem Társadalomtudományi Karának dékánja, előadásában az üzleti szakzsargonban slágerré vált „vállalatok társadalmi felelőssége (CSR)” és az Egyház társadalmi tanítása közti vélt vagy valós kapcsolatról beszél. A konferencia magyar előadói sem örvendenek kisebb tekintélynek, mint a külföldiek. Kerekes Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem tudományos és oktatási rektorhelyettese, közgazdász és környezetgazdász a válság gazdasági hátteréről és a szemléletváltás szükségességéről beszél; Zsóka Ágnes,Béres Tamás a Corvinus Egyetem adjunktusa a válság ökológiai hátteréről, a fogyasztói társadalom csapdáiról és a kiút lehetőségeiről ad elő a konferencia délelőttjén; a délután első előadását az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense, tartja, a jövőért viselt felelősségről.

Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követi, s az ebédszünetben Helen Alford a „Menedzsment, ha számít a hit” második kiadását dedikálja, amely a Kairosz kiadó és a Mária Rádió közös kiadásában jelenik meg.

A konferencia minden előadása a keresztény társadalmi elvekhez, az Egyház társadalmi tanításának gondolataihoz kapcsolódik, s az oly gyakori felvetés a szemléletváltás szükségességéről itt egyértelműen a keresztény társadalmi tanítás mentén fogalmazódik meg. A válságot szokás több dimenzióban is bemutatni; egyértelmű a pénzügyi-gazdasági, a környezeti dimenzió, ám a harmadik faktorról, az erkölcsről teljességében kevesebb szó esik, pedig sokak szerint e tényező írja le a válság legmélyebb okát. A konferencia ebbe a szakszerűen jóval kevesebbet elemzett erkölcsi dimenzióba igyekszik belehelyezkedni, s e szempontból áttekinenti a másik két válságtényezőt.

A találkozó helyszíne, az előadók személye és az előadások témája előrevetítik azt a reményt, hogy a konferencia tevőlegesen hozzájárul az emberiség erőfeszítéseihez a válságból való kilábalásért.

Helyszín: Budapest, V. Piarista köz 1.

A konferencia végleges programja a Magyar Kurír Eseménynaptárában olvasható.

Magyar Kurír/katolikus.hu