Jászvásáron találkoztak a magyar és a romániai püspökök
2009. november 25. szerda 18:47

A Magyar és a Romániai Katolikus Püspöki Konferenciák állandó tanácsai közti párbeszéd, amely 2008-ban kezdődött Budapesten, azon a találkozón folytatódott, amelyet 2009. november 23. és 25. között tartottak Jászvásáron (Iaşi), Romániában. A magyar delegációt Erdő Péter bíboros, az Európai Püspökkari Konferenciák Tanácsa és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke vezette, Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek, Bosák Nándor debrecen–nyíregyházi megyéspüspök, Kiss-Rigó László szeged–csanádi megyéspüspök és Mohos Gábor, az MKPK titkára részvételével. A romániai delegáció tagjai Ioan Robu, Bukarest metropolita érseke, a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, Petru Gherghel jászvásári püspök, Aurel Percă jászvásári segédpüspök és Cazimir Budău püspökkari titkár voltak. A találkozón részt vett még Anton Coşa, Kisinyov püspöke is.

A szentmise közös ünneplése mellett a találkozó két megbeszélésből állt. Az első alkalmon a két delegáció tagjai bemutatták egyházmegyéjüket, felelősségi területeiket, örömeiket, nehézségeiket, a hivatások helyzetét, az elkövetkezendő év kezdeményezéseit, reményeiket.

Az első tárgyaláson futólag érintett néhány problémát a második megbeszélésen fejtették ki bővebben. Erdő Péter bíboros a cigányok nehézségeiről beszélt, különös tekintettel a társadalomba való beilleszkedésük lehetőségeire.

Szó esett még a liturgikus könyvekről, a fordításokról, a lehetséges együttműködésekről.

A Jászvásári Egyházmegye katolikus híveinek helyzete is szóba került, közülük többen kifejezték a magyar nyelvű szentmise iránti igényüket. A romániai püspökök – akik ennek a népnek ténylegesen a pásztorai – úgy tartják, hogy mindenkinek joga van a saját nyelvén misét hallgatni, ha ezt kívánja. Minden püspök egyetértett abban, hogy a Katolikus Egyházhoz való tartozásunk olyan alapvető tény, amely megvilágítja etnikai azonosságunkat, ezért közösségben kell élnünk.

A találkozó végén a jászvásári püspök meghívta Erdő Péter bíborost, hogy vegyen részt a kacsikai (Cacica) búcsún, és celebráljon misét a magyar nyelvű zarándokoknak.

Az utolsó nap reggelén a püspökkari találkozó résztvevői Teofan ortodox metropolitát látogatták meg és néhány kolostort kerestek fel.

A következő összejövetelre 2010-ben Magyarországon kerül sor.