Ülésezett a szentszéki–magyar vegyesbizottság
2010. október 5. kedd 15:19


A kormány kifizeti az előző kormány által a Szentszékkel kötött nemzetközi megállapodást sértő módon ki nem fizetett, az egyházi intézményeknek járó összegeket, valamint úgy kívánják átalakítani a törvényeket, hogy azok megfeleljenek az egyenlő finanszírozás elvének, és így a közfeladatot ellátó egyházi intézmények ugyanolyan támogatást kaphassanak, mint az ugyanilyen állami és önkormányzati intézmények – mondta a szentszéki-magyar vegyesbizottság ülése után Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
„A magam részéről különösen örülök, annak, hogy sikerült újrakezdeni a szentszéki–magyar vegyesbizottság munkáját, mivel 2004-ben én indítványoztam annak létrehozását” – mondta Juliusz Janusz, Magyarország apostoli nunciusa a Parlamentben, a bizottság újbóli ülése után tartott sajtótájékoztatón. A nuncius hozzátette: „különböző okok miatt 2008-ban számos körülmény megváltozott, ezért azóta nem ült össze ez a bizottság. Most végre sikerült összeülnünk, áttekintettük azt, ami eddig kimaradt, és örülünk, hogy bizalommal nézhetünk a további munka elé.”

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a kabinet nemzetpolitikáért, nemzetstratégiáért felelős tagja, a KDNP elnöke kifejtette: az előző kormány a jogállamot sértő módon nem tartotta be a magyar állam és a Szentszék közti nemzetközi megállapodást, így komoly állami tartozás halmozódott fel az egyházak felé, amit az Állami Számvevőszék is megállapított. Ezeket a kabinet kormányhatározattal rendezte. Az előző kormány megkárosította az egyházi iskolákba járó gyerekeket és tanárokat is, ezen pénzek kifizetésének ütemezéséről is megállapodtak a felek. Ugyanakkor az oktatási törvénytől kezdve a szociális törvényig úgy alakítják át a törvényeket, hogy azok megfeleljenek az egyenlő finanszírozás elvének, és így a közfeladatot ellátó egyházi intézmények az iskoláktól a kórházakon át a múzeumi gyűjteményekig ugyanolyan támogatást kaphassanak, mint az ugyanilyen állami és önkormányzati intézmények, és ne diszkriminálják őket.

Végül Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek elmondta: a mostani találkozó egy folyamat újraindítását jelenti. Gyakran előfordult, hogy sok idő eltelt, míg a gondolatból tett lett, habár sok mindenben egyetértettek az állami féllel. Most viszont megállapodtak, hogy október végére, 31-éig szövegszerű, konkrét eredményekre jutnak a legfontosabb kérdésekben. Leszögezte: figyelembe veszik az ország helyzetét is, hiszen szolidárisak az egész társadalommal.

A szentszéki–magyar vegyesbizottságnak egyházi részről tagja Juliusz Janusz apostoli nuncius, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek; Ternyák Csaba egri érsek, Kiss-Rigó László szeged–csanádi püspök, Pápai Lajos győri megyéspüspök, Székely János esztergom–budapesti segédpüspök, Mohos Gábor, az MKPK titkára; Écsy Gábor, a Magyar Katolikus Karitász országos igazgatója és Radnay József, a PPKE professzor emeritusa.

Állami részről Semjén Zsolt, Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára; Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára; Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára; Jávor András, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára; Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára; Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára; Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára, valamint Schanda Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Jog- és Államtudományi Karának dékánja vesz részt a testület munkájában.

A bizottság két elnöke Semjén Zsolt és Juliusz Janusz. A vatikáni szerződést 1997. június 20-án kötötte meg Magyarország és az Apostoli Szentszék, az Országgyűlés 1999-ben ratifikálta.

Forrás: Magyar Kurír