Szent István napi állami kitüntetések
2011. augusztus 20. szombat 19:00

Államalapító Szent István királyunk ünnepe alkalmából számos egyházi, illetve az egyházban dolgozó személy kapott állami kitüntetést.

Schmitt Pál köztársasági elnök – Orbán Viktor miniszterelnök előterjesztésére – a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének polgári tagozatával tüntette ki Dr. Fodor György teológust, egyetemi tanárt. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektorának nemzetközileg is nagyra becsült tudományos, oktatói és kutatói munkásságát, valamint a magyar egyházi felsőoktatás fejlesztésében végzett kiemelkedő tevékenységét ismerték el ezzel.

Ugyancsak a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének polgári tagozatát vehette át Dr. Török József egyháztörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara tanszékvezető egyetemi tanára az ünnep előestéjén a parlament kupolatermében. Több évtizedes oktatói-nevelői tevékenységével, sokirányú egyháztörténeti – különösen a magyarországi szerzetesrendek történetét – kutató munkásságával érdemelte ki az elismerést.

A köztársasági elnök nevében Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter adott át állami kitüntetéseket szombat délelőtt a Néprajzi Múzeumban. Az ünnepségen jelen volt Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést vehette át:
a keresztény ifjúság nevelése terén szerzett elévülhetetlen érdemeiért, valamint a Kaposvári Egyházmegye első püspökeként a katolikus intézmények hálózatának megszervezéséért Balás Béla kaposvári megyéspüspök;
a Magyar Katolikus Rádió felépítésében és működtetésében szerzett elévülhetetlen érdemei elismeréseként Juhász Judit újságíró, a Magyar Katolikus Rádió Zrt. volt vezérigazgató-helyettese;
a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége elnökeként a hazáért, a magyarságért és a társadalom felemelkedéséért végzett sokirányú munkássága elismeréseként Dr. Osztie Zoltán, a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia plébánosa, a KÉSZ elnöke;
az egyházjog és az alkotmányjog terén végzett kutatásaiért, oktatói, vezetői, valamint szakmai-közéleti tevékenysége elismeréseként Dr. Schanda Balázs Tibor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar dékánja, egyetemi docens;
illetve a szentíráskutatás terén végzett tudományos munkásságáért, a bibliai ismeretek népszerűsítéséért, több évtizedes lelkiismeretes oktató-nevelő tevékenysége elismeréseként Dr. Tarjányi Béla, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar tanszékvezető egyetemi tanára.
Dukai Zoltán, az Eszéki Ferences Rendház előljárója ugyancsak tisztikeresztet vehetett át a nemzeti ünnepen, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a délvidéki, ezen belül a szabadkai magyar nyelvű hitélet erősítéséért, kiterjesztéséért, a közügyekben való aktív részvételéért, a magyarság támogatásáért adta át a kitüntetést.

A miniszterelnök-helyettes a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést adta át:
oktatói és nevelői munkásságáért, a közoktatás átalakítása és az egyházi oktatási rendszer újraindítása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként Farkas Istvánnak, a mosonmagyaróvári Piarista Általános Iskola és Középiskola igazgatójának,
a katolikus hit oktatásáért, a közösségek létrehozásáért és ápolásáért, a hitélet fáradhatatlan és szeretetteljes szolgálatáért Jánosa Domokosnak, a Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna Plébánia plébánosának, pápai káplánnak;
a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei magyar görög katolikusság pasztorációjában végzett kiemelkedő munkája, a rászorultak érdekében végzett szociális és karitatív tevékenysége elismeréseként Dr. Kaulics Lászlónak, a Miskolci Apostoli Exarchátus főhelynökének, parókusnak;
az Észak-Amerikában élő magyar közösségek összefogása, identitásuk megőrzése érdekében végzett lelkipásztori és szerkesztői munkájáért Kiss György Barnabásnak, a detroiti Szent Kereszt Magyar Egyházközség plébánosának;
az állam és a katolikus egyház közötti kapcsolattartás elősegítéséért, valamint a Mátyás-templom felújításának szervezése kapcsán szerzett elévülhetetlen érdemeiért Süllei László érseki általános helynöknek, a Budavári Nagyboldogasszony Plébánia plébánosának.

A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült:
Kiss Iván, a Kaposvári Egyházmegyei esperese, egyházmegyei hitoktatási felügyelő;
Maczkó Gyula esperes, püspöki tanácsos, a csurgói Jézus Szíve Plébánia plébánosa;
Dr. Páhy János címzetes esperes, püspöki tanácsos, a nagykanizsai Sarlós Boldogasszony Plébánia plébánosa;
valamint Pál Ferenc, a Budapest-Angyalföldi Szent Mihály Plébánia helyettes plébánosa.