Az egész egyházat gazdagító lelki kincs
2011. november 7. hétfő 13:53

November 6-án ért véget a keleti rítusú katolikus egyházak tizennegyedik találkozója Nagyváradon.

Mint ismeretes: ebben az évben Nagyváradon, közel hetven résztvevővel tartották a keleti rítusú katolikus egyházak találkozóját. Tizennégy egyház püspök-képviselői, valamint szakemberek Virgil Bercea nagyváradi püspök meghívására érkeztek a konferenciára. Az ülésszakok alkalmával arról tanácskoztak, hogyan járulhatnak hozzá hogy a  keleti rítusú katolikus egyházak új evangelizációhoz. Az ez évi találkozón a romániai püpsöki konferencia latin rítusú főpásztorai is részt vettek.

November 3-án a CCEE elnöke, Erdő Péter bíboros prímás, esztergom–budapesti érsek mondott köszöntőt. Megnyitó beszédében hangsúlyozta: az új evangelizáció nem egy szociológiai módszert, hanem egy olyan missziós törekvést jelent, amelyre ott van szükség, ahol a kereszténységet már hírül adták, de a kultúra eltávolódóban van a hittől.

Elhangzott: közös történelem köti össze Európa keleti rítusú katolikus egyházait. Totalitárius rendszerek idején sorra betiltották és jogilag ellehetetlenítették őket; kirekesztésben, bántalmazásokban és szenvedésben volt részük, akár a vértanúságig. A keleti egyházaknak  is szembe kell nézniük  azzal a ténnyel, hogy korunkat az egoizmus jellemzi. Ezzel szemben a szolidaritást, emberszeretet kell képviselniük az egyházaknak. A szekularizációval és a konzumizmussal, a kapitalizmus vadhajtásaival szemben meg kell ismertetni az egyház társadalmi tanítását, amely „a piacgazdaság mérgező mellékhatásainak ellenszere” lehet.

Az előadásokon  és a megbeszéléseken  hangsúlyozták, hogy nagyon fontos a szolidaritás, az összetartozás érzésének ápolása, csakúgy mint a liturgikus hagyományoknak és a katekézis tanításainak ápolása és átadása. A plenáris ülésen résztvevő püspökök köszönetüket fejezték ki XVI. Benedek pápának a novemberi imaszándékában megfogalmazott kezdeményezésért, hogy egyre többen megismerjék és értékeljék a keleti rítusú katolikus egyházak tiszteletreméltó hagyományát, mely az egész egyházat gazdagító lelki kincs.

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) a 2012 októberében, 7. és 28. között Rómában megrendezésre kerülő 13. püspöki szinódus során teszi közzé a nagyváradi találkozó eredményeit összefoglaló hivatalos közleményt.