Eltemették Józef Glemp bíborost
2013. január 28. hétfő 19:13

A varsói Szent János-székesegyházban helyezték örök nyugalomra a lengyel egyház jeles alakját. A gyászszertartáson a  Vatikán képviseletében Stanislaw Rylko bíboros volt jelen. A CCEE és a Magyar Püspöki Konferencia elnöke, Erdő Péter bíboros szintén Varsóba utazott Glemp bíboros búcsúztatására.

A varsói Szent János-katedrálisban és az előtte lévő téren elhelyezett kivetítőkön számos hívő követhette a szertartást. A KNA híradása szerint a rekviemen részt vett Bronislaw Komorowski államelnök, és több közjogi méltóság, továbbá Lech Walesa, a Szolidaritás mozgalom vezetője.
A szertartást, amelyen mintegy 90 püspök és más egyházak képviselői vettek részt, Josef Kowalczyk gnieznói érsek vezette, aki 2010 óta Lengyelország prímása.

A Vatikáni Rádió híradása szerint Lengyelországban félárbocra vonták a nemzeti lobogót az állami gyász jeleként és gyászkörmeneteket tartottak. A hívek szombattól kezdve róhatták le kegyeletüket Glemp bíboros földi maradványai előtt Varsó egyik templomában. Vasárnap a főváros Szent Keresztről elnevezett bazilikájában Celestino Migliore érsek, Lengyelország apostoli nunciusa mutatott be szentmisét az elhunyt bíboros lelki üdvéért. A szertartást követően a hideg ellenére is hívek ezrei kísérték Glemp bíboros koporsóját a varsói székesegyházba.

A szentatya részvéttáviratában, amelyet Glemp bíboros halála után küldött, többek között kifejezte:  személyesen is mindig nagyra értékelte őszinte jóságát, egyszerűségét, nyitottságát és elkötelezettségét az egyház ügye iránt Lengyelországban és a világon. „Így marad meg emlékezetemben és imáimban” írta Benedek pápa.

Józef Glemp bíboros január 23-án, szerdán egy varsói kórházban 83 éves korában hunyt el, súlyos betegség után. Erdő Péter bíboros Kazimierz Nycz bíborosnak, Varsó jelenlegi érsekének küldött részvétnyilvánításában felidézte Glemp bíboros határozott tanúságtételét a kommunista rezsim sötét éveiben először Stefan Wyszyński bíboros titkáraként, majd varsói érsekként és Lengyelország prímásaként.