Befejeződött a püspöki konferencia tavaszi ülése
2013. február 28. csütörtök 11:35

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia február 26. és 27. között megtartotta tavaszi rendes ülését.

A Konferencia a következő tanévtől az állami általános iskolák 1. és 5. osztályában bevezetésre kerülő kötelező erkölcstan helyett választható hit- és erkölcstan tantárgy megszervezésével kapcsolatosan megkezdte az előkészületeket. Ennek keretében a Katolikus Egyház felveszi a kapcsolatot az állami oktatási intézmények vezetőivel annak érdekében, hogy ahol a szülők, illetve a tanulók a vallásszabadság elvével összhangban igénylik, mindenütt biztosítva legyenek a szükséges személyi és tárgyi feltételek mind a római, mind a görög katolikus hittanoktatás számára. A témával kapcsolatban a püspökök körlevélben fordulnak a katolikus hívekhez.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia immár hagyományos módon az idei nagyböjtben is országos tartós-élelmiszer-gyűjtést szervez március 3-tól 10-ig. Az adományozók felajánlásaikat a templomokban erre kijelölt helyekre vihetik el, valamint telefonos adományvonalon is bekapcsolódhatnak a Katolikus Karitász segítő munkájába. Amennyiben felhívják a 1356-os telefonszámot, hívásonként 500 forinttal járulnak hozzá a kezdeményezéshez.

A Hit évében a közelmúlt hősies tanúira való emlékezés és példájuknak a fiatal nemzedékek elé állítása kiemelt fontosságú. Ennek keretében Boldog Meszlényi Zoltán vértanú-püspök emlékére március 2-án, szombaton 15 órakor Székely János püspök szentmisét mutat be az esztergomi bazilikában. A megemlékezéshez kapcsolódva ezen a napon tartja az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye a Hit napja elnevezésű rendezvényt, amelynek egyben lezárása is lesz a szentmise.

A Magyar Katolikus Rádió tisztségviselőinek mandátuma idén márciusban lejár, így a püspökök testülete döntött arról, hogy újabb három évre meghosszabbítja a vezérigazgató, Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, valamint a vezérigazgató-helyettes, Radetzky András kinevezését.

XVI. Benedek pápa az idei évre Rio de Janeiróba hirdette meg az Ifjúsági Világtalálkozót. A Püspöki Konferencia a nagy távolságra való tekintettel úgy határozott, hogy a világtalálkozóval egy időben ismét nemzeti ifjúsági találkozóra hívja a magyar fiatalokat, amint 2008-ban történt. Július 24. és 28. között Pécsre, a HungaRióra várják mindazokat, akik szeretnének csatlakozni a riói találkozó fiataljaihoz. A találkozóra már megkezdődött a felkészülés, amelyet a HungaRio napokban indult honlapján is lehet már követni. A honlapon elérhetőek a találkozóval kapcsolatos jelentkezési információk, valamint friss hírek, tudnivalók és a lelki előkészületet is segítő anyagok: www.hungario2013.hu.

Immár hagyományosan idén is megrendezésre kerül a Magyar Katolikus Kultúra Napjai rendezvénysorozat október 7. és 13. között. Ehhez kapcsolódóan október 19-én a Konferencia országos katolikus kórustalálkozót szervez a Budapesti Kongresszusi Központban. A találkozóra minden egyházmegye delegál kórusokat, országos betekintést engedve ezáltal a katolikus egyház zenei életébe is.

A helyi püspöki konferenciák által Európa egyes országaiban a 20. század eleje óta hagyományosan megrendezett társadalmi hetek rendezvényeinek mintájára, hazánkban először idén szeptember 20. és 22. között Budapesten kerül megrendezésre a Katolikus Társadalmi Napok programsorozat. A püspöki konferencia Caritas in Veritate bizottsága által szervezett rendezvény középpontjában a Katolikus Egyház társadalmi tanítása áll. Az esemény célja, hogy a szélesebb közönség számára is bemutassa azokat a már jól működő kezdeményezéseket, amelyeket a katolikus egyház a szociális területeken rászoruló embertársai között végez.