Beszámoló a Egyház-Kábítószer-Drogfüggőség című tudományos koferenciáról
2004. május 5. szerda 15:54


Egyház-Kábítószer-Drogfüggőség címmel tudományos konferenciát tartottak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai Campusán. A találkozó alapötletét az adta, hogy az Új Ember Kiadó a napokban jelenteti meg azonos című pasztorális kézikönyvét, amely összefoglalja a katolikus egyház kábítószer-problémával kapcsolatos állásfoglalását. A könyvet Kály-Kulay Károly, a Sziget Droginformációs Alapítvány elnöke mutatta be a konferencia nyitóelőadásaként, majd Beer Miklós püspök beszélt a katolikus egyház szenvedélybetegségek elleni küzdelemben betöltött szerepéről. Ezt követően Hoyer Mária klinikai szakpszichológus a drogos emberekkel szembeni előítéleteinkről tartott előadást.


A beszédsorozat második felében Fodor Gábor a Pázmány Bölcsészkara Pedagógiai Intézetének tanára osztotta meg mentálhigiénés szakemberként a diákok körében megélt tapasztalatait; felvázolta a család és az iskola közötti funkcionális hasonlóságokat és különbségeket, majd rávilágított arra, hogy az egyik legfontosabb pedagógiai feladat az, hogy olyan fiatalokat neveljenek föl – akár a családok, akár az iskolák – , akik felelősségteljesen és helyesen bánnak szabadságukkal. Jakus Ottó atya (Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat) és Laczkó Mihály atya („Vándorok a viharban” Alapítvány) beszámoltak arról, hogy papként hogyan kerültek kapcsolatba a szenvedélybetegekkel, és hol tart az alkoholisták és kábítószerfüggők rehabilitációjára létrehozott egyházi intézmények munkája. Ezt követően Szigeti László az Embertárs című ökumenikus lelkigondozói és mentálhigiénés folyóirat főszerkesztője mutatta be a lap rendeltetését, küldetését, majd Horváth-Szabó Katalin pszichológus beszélt arról, hogy a pszichológia tudománya hogyan segíti az egyház lelkigondozói tevékenységét.

A kerekasztal-beszélgetés folyamán felmerültek olyan kérdések, mint például hogyan és milyen időben lehet beavatkozni szenvedélybeteg embertársunk életébe, meddig magánügy az önpusztítása, vagy hogyan lehet feltárni azokat a súlyos problémákat, amelyek a szenvedélybetegségek különböző fajtáihoz vezetnek.

A konferenciát Dér András Kanyaron túl című filmjének megtekintése, majd az alkotóval folytatott párbeszéd zárta.