Az emberi segítség Isten adta gyógyító erő
Bemutatjuk az Embertárs című folyóiratot
2005. július 14. csütörtök 15:40


Mindenki kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor szüksége van segítségre. Nem anyagi juttatásra, hanem lelki, mentális gondozásra. A munkahelyen, családban, betegség során keletkező problémák megoldásában segíthet egy olyan személy vagy közösség, amely krisztusi lelkülettel és kellő szakértelemmel közeledik a rászorulókhoz.

Az Embertárs című folyóirat már harmadik éve fóruma a felekezeti és civil lelkigondozói, mentálhigiénés műhelyeknek.

Összefogva a különböző területek szakembereit nyújt elméleti és gyakorlati útmutatást. Szigeti László főszerkesztő és társai munkáját szakmai tanácsadói és kiadói testület segíti, a folyóirat színvonalára pedig a védnökök – Beer Miklós váci püspök, Bogárdi Szabó István, Bölcskei Gusztáv református, Ittzés János evangélikus püspök, Jelenits István és Sótonyi Péter, az Igazságügyi Orvostani Intézet igazgatója – jelentik a garanciát. 2003 húsvétján, a lap indulásakor így köszöntötték az olvasókat: ”A közös hivatás együttes művelésének szándékával és reményével indul útjára folyóiratunk, melyet mindazoknak ajánljuk, akik életükben akár csak egyszer is megtapasztalták az emberi segítés Isten adta gyógyító erejét.”

A gyermekekkel foglalkozóknak kíván társául szegődni a III. évfolyam első száma. A Gyermeklélekkel rovatban családsegítő szolgálat önkéntese, lelkigondozó, gyermekorvos, szociálterapeuta, belgyógyász osztja meg tapasztalatait. A bemutatott esetek, a hozzájuk kapcsolódó kérdésfelvetések nemcsak a szakmabeli, hanem a laikus olvasóknak is használható tudást közvetítenek. A gyerekekkel folytatott kommunikáció módjain túl a szerzőknek nem titkolt szándéka annak bemutatása, hogy mit tanulhatunk mi, felnőttek a gyerekektől. Kulcsár Zsuzsanna evangélikus lelkész, kórházi lelkigondozó idéz fel egy esetet: „Nevezd el a mankód arról, aki elbuktatott – mondta egy anyuka kislányának. Nem, a két legjobb barátnőmről nevezem el – felelt a gyermek. Amikor megtette első bátortalan lépéseit, karon ülő kishúga tapsolt, mint aki tudja: fontos dolog történt...”

A folyóirat hat írással tiszteleg a száz éve született Viktor E. Franklnak. A bécsi pszichoanalitikus jelentőségéről, gondolatairól írt, egymásra reflektáló tanulmányok mellett Frankl műveiből is ízelítőt kap az olvasó.

A Kultúra és mentálhigiéné rovat a folyóirat által kijelölt út határmezsgyéjén mozgó írásokat gyűjti egybe. Bernd Knüfer jezsuita atya a lipcsei „Iránykereső” munkatársa. Istenről beszélgetni azokkal, akiknek nincs „vallási hallásuk” című beszámolójával segítségére lehet minden apostolkodó kereszténynek. A vallás és a média közötti viszonyt boncolgatja Szentistványi Rita nővér. Az audiovizuális eszközök keltette új kihívással többnyire nem tudnak mit kezdeni a történelmi egyházak. A vallásos műsorok csupán a hívőket tudják megszólaltatni, vallástalanok számára nem többek puszta propagandánál. A szerző szerint „a hitélményt felébresztő és tápláló, a személyek közötti kapcsolatokban élő vallás” jelenlétére van szükség a médiában. Ehhez pedig olyan keresztény médiaszakemberek kellenek, akik „szakmai és spirituális találékonyságukkal” tesznek tanúságot Krisztusról.

(A szerkesztőség elérhetősége: embertars@freestart.hu, 06-30/638-8986)

 




(Forrás: MKPK Sajtóiroda)