Főbb pápai dokumentumok
2006. február 17. péntek 17:01


Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a főbb pápai dokumentumok jellegzetességeit.

Az ilyen dokumentumoknak latin a címűk, és általában a szöveg első két vagy három szavából állnak. Amikor ezeket a dokumentumokat más nyelveken közreadják, akkor is megőrzik latin címüket.

Az Enciklikáknaki két fajtája van, a levelek és az „episztolák”. A levél-enciklikák az egyetemes tanítóhivatal legünnepélyesebb dokumentumai. Címzettjeik általában a Katolikus Egyház püspökei és hívei, de gyakran előfordul, hogy a címzett minden jóakaratú ember. Az episztola-enciklikák pedig egy ország vagy egy meghatározott terület püspökeihez szólnak, és témáikat tekintve kevésbé fontosak.

Az enciklikák foglalkozhatnak tanbeli kérdésekkel, buzdíthatják a híveket egy meghatározott célért való közös imádságra, vagy a helyi egyház szempontjából fontos évfordulóról való megemlékezésre. Mindig szerepel rajta a pápa aláírása, és egyszerre több modern világnyelven is napvilágot látnak. Megjelentetik az „Acta Apostolicae Sedis”-ben (a Szentszék hivatalos lapjában).

Az Államtitkárság készíti el a hivatalos latin szöveget (editio typica), és a Szentatya a gyakorlat szerint a dokumentum őt példányát írja alá. A dokumentumokat – különböző nyelvekre lefordítva és kiadva – a pápai képviseletek révén juttatják el a püspöki konferenciáknak a világ minden részébe.

Apostoli buzdítások (exhortációk): az apostoli buzdítások is egyetemes jellegű dokumentumok, de kevésbé ünnepélyesek, mint az enciklikák. Jellemző vonásuk, hogy részletesen kifejtik a fő témát. Mindig szerepel rajtuk a pápa aláírása, és latinul íródnak.

Apostoli konstitúciók: az apostoli konstitúció az egyházi rendelkezéseket tartalmazó dokumentumok legrangosabb formája, amellyel a pápa törvényeket hirdet ki, megalapít intézményeket, vagy módosít valami fontos kérdést az Egyház életében.ii Például a római kúria átszervezése, a pápaválasztás szabályainak módosítása, egyházmegyék vagy hasonlók alapítása, a papképzés előírásainak változása stb.

Apostoli levelek: az apostoli levelek különböző alkalmakból születnek, mint például boldoggá avatás, bíborosi kinevezések, nemzeti védőszent megnevezése és nunciatúra vagy apostoli delegáció alapítása. E dokumentumok közül számos az ünnepélyes bulla formát kapja.
Léteznek motu proprio datae apostoli levelek is, amelyek irányelveket adnak, intézményalapításokról, egyházmegyei határok módosításáról rendelkeznek. Ezen kívül még azok a levelek tartoznak ide, amiket a pápa az évfordulók alkalmából, ünnepi eseményre ír egy személynek, vagy egy meghatározott csoportnak.