Szent Erzsébet-év a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében
2006. október 25. szerda 08:47

Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulója alkalmából a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a 2007-es esztendőt jubileumi évvé nyilvánította. A központi rendezvények mellett az egyes egyházmegyék és plébániaközösségek saját programokkal csatlakozhatnak a jubileumi év eseményeihez. A debrecen-nyíregyházi püspökség kezdeményezéseiről Kovács Ágnes sajtóreferens tájékoztat.
Szent Erzsébet Kenyere
A rózsacsodára utal a Szent Erzsébet kenyere kezdeményezés, amellyel Debrecen városában kapcsolódunk a jubileumi év nyitányához. 2006. november 17-én, pénteken délután a város négy frekventált pontján fél kilógrammos cipókat osztunk a szegényei között, korhű ruhába öltözött lányok és fiúk közreműködésével, a helyi római katolikus plébániák összefogásával. Ezeken a helyeken sátrakat állítunk fel, ahol a meghirdetett év lógójával ellátott plakát hirdeti majd a Szent Erzsébet-évet. Az adakozás mellett szándékunk, hogy felhívjuk a társadalom figyelmét az elesettek megsegítésére, a bajba jutott embertársaink támogatására, Árpád-házi Szent Erzsébet életének, szolgáló szeretetének megismerését segítő információs füzetek kiosztásával is. A cipókat a Debrecenben működő pékségek ajánlják fel, de az információs lapok elkészítése, valamint a korhű ruhák beszerzése is felajánlással történik. A városban a pékségek tulajdonosai szívesen segítenek.
Szent Erzsébet Keresztény Bál
Debrecenben minden évben megrendezik a Szent Erzsébet Keresztény Bált, amelynek bevételét jótékony célra fordítják. Az idei bált a debreceni Szent Anna plébánia november 18-án rendezi a Tóth Árpád Gimnázium aulájában, ahová az egyházmegye több településéről a lelkipásztorukkal érkeznek a bálozók.

Szent Erzsébet Est
A Szent Anna székesegyház hittanosai Szent Erzsébet Est keretén belül verssel, énekekkel, a rózsacsoda bemutatásával készülnek, amelyet Orosz Lőrinc a székesegyház plébánosa egészít ki vetítéssel egybekötött előadásával november 18-án 17 órától a templomban. Ugyancsak a székesegyház hittanosai részére meghirdetett Szent Erzsébet rajzpályázatra november 10-éig várják az alkotásokat a hitoktatók.

Szenteste a hajléktalanokkal
Szintén a Szent Erzsébet-év jegyében a püspökség a Szent Anna plébánián működő debreceni Karitász munkatársaival közösen rendezi meg a karácsony estét hajléktalanok részére. A Karitász által biztosított közös vacsora után az estéjüket odaajándékozó testvérek filmvetítéssel egybekötött beszélgetéseket, elmélkedéseket kezdeményeznek a résztvevőknek, amely a reggeli órákig tart.

Szent Erzsébet hete – Polgáron
Polgáron a római katolikus plébánia a helyi önkormányzattal közösen Szent Erzsébet hetében (november 19-26-ig) minden nap 50 fő megebédeltetését vállalja. Ebben az évben a nagycsaládosokat várják.
Szent Erzsébet napján a szentmisén Szent Erzsébet életét bemutató és a jubileumi év logóját ábrázoló kártyákat áldanak meg, amelyeket a jelenlévők a következő hét során elvisznek azok otthonába, aki nem tudtak részt venni a szentmisén.
Szent Erzsébet hetében a polgári egyházközség fiataljai egy-egy névre szóló Szent Erzsébet-emléklappal köszöntik meg a városi közlekedés, egészségügy, önkormányzat, rendőrség és tűzoltóság munkatársait, megköszönve szolgálatukat.

Egyházmegyei zarándoklat Sárospatakra
A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye hívei Bosák Nándor püspök vezetésével elzarándokolnak Árpád-házi Szent Erzsébet szülővárosába, Sárospatakra, 2007 októberében.