Szent Erzsébet útján
A baranyai Erzsébet
2007. február 14. szerda 15:48

Számos település nevében megőrződött szentünk neve, és még több olyan községünk van, amelyet máshogy neveznek ugyan, de templomának titulusa Árpád-házi Szent Erzsébet. Van azonban egy olyan falu is hazánkban, amelynek a neve egyszerűen Erzsébet.

A Pécsváradtól néhány kilométerre délre fekvő ősi falut korábban Szenterzsébetnek, illetve Püspökszenterzsébetnek hívták, de a II. világháború után a püspök és a szent előtagok valakik szemében nemkívánatosak lehettek, így falut megfosztották e jelzőktől, és maradt egyszerűen Erzsébet.

E nevet viseli egyébként a falu egyetlen bisztrója is.
A falun átvezető országút fölé magasodó domboldalon áll a Szent Erzsébet-templom, kőmellvédbe ágyazott lépcsőn lehet feljutni a bejárathoz. A település méreteihez viszonyítva meglepően nagy, és impozáns épület. Messziről is jól látható, annak ellenére, hogy tornya nincs, csak egy fa harangláb szerénykedik a templomkertben.

A plébániaépület lakatlan, 1984 óta nincs a falunak helyben lakó papja. Pécsváradról látják el. A templomot a harangozó készségesen kinyitja. A kívülről frissen tatarozott istenháza belseje is hibátlan állapotban van. Olajfestmény oltárképen természetesen Erzsébet látható, miközben éppen kenyeret oszt a rászorulóknak, fölötte pedig angyalok röpködnek. A templom mennyezetén lévő freskókon szintén Erzsébet életéből vett szép jelenetekkel találkozunk, és még szenterzsébetes zászlójuk is van.

Fotó: Szerdahelyi Csongor