A papság helyzetéről tárgyalt a püspöki konferencia
2007. március 8. csütörtök 16:27

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia március 6-8. között megtartotta rendes tavaszi ülését, melynek fő témája a papsággal kapcsolatos kérdések voltak. Három gondolatébresztő előadás hangzott el. Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke a papságot érintő egyházjogi kérdéseket elemezte, Beer Miklós és Udvardy György püspökök pedig a papság mai pasztorális, missziós feladatairól beszéltek.

A püspökök köszönetüket fejezték ki a magyar papság áldozatos helytállásáért, és elemezték a hivatásuk gyakorlása során tapasztalható nehézségeket. Az előadásokban és az azokat követő eszmecsere során a lelkipásztori eredmények mellett szóltak a gondokról, nehézségekről, a papság gyakori túlterheltségéről és az elmagányosodás veszélyeiről is. A kis településeken, ahol már nincs iskola, orvosi rendelő, posta stb., lassan az egyetlen „hivatalos” személy a lelkipásztor. A paphiány miatt azonban egyre gyakoribb az egyházközségek összevont ellátása.

Erdő Péter bíboros elnöki beszámolójában tájékoztatást adott a Vatikáni-Magyar Vegyes Bizottság munkájáról, valamint a szeptemberi budapesti városmisszió előkészületeiről.

Kiss-Rigó László püspök tájékoztatott az Egyesült Államokban tett látogatásáról. Az Amerika fővárosában lévő Szeplőtelen Fogantatásról nevezett nemzeti szentélyben ugyanis lehetőséget kaptunk egy magyar kápolna kialakítására. E jeles kegyhelyen már több mint tíz más nemzetnek is van kápolnája. Az amerikai püspöki konferencia olyan országoknak ajánlja fel a kápolna kialakítás lehetőségét, amelyek emigrációjuk révén jelentős mértékben hozzájárultak az Egyesült Államok sikereihez. A több hullámban, de különöse az 56-os forradalom után itt új hazát találó magyar menekültek sikeres beilleszkedéséért mond ezúton is Amerika köszönetet a magyarságnak. Az MKPK meghívásos pályázatot hirdet a kápolna megtervezésére és művészi kivitelezésére. A Magyarok Nagyasszonya kápolna felszentelése előreláthatólag 2008 nyarán megtörténhet.

Várszegi Asztrik püspök beszámolt a Magyar Katolikus Egyház közelmúlt történetének tudományos igényű vizsgálatára hivatott Lénárd Ödön Alapítvány egy éves tevékenységéről.

Seregély István érsek a Szent Erzsébet évi programok előkészítő bizottságának elnöke tájékoztatta a püspököket, hogy levélben fordul a hazai települések polgármestereihez, melyben arra kéri őket, nevezzenek el közterületeket a világszerte legismertebb magyar szentről, mivel hazánkban jelenleg mindössze tizenegy település dicsekedhet Szent Erzsébetről nevezett utcával, térrel.

A püspökök tájékoztatást kaptak a Magyar Katolikus Karitász munkájáról, különös tekintettel az ázsiai szökőár áldozatainak megsegítésére végzett erőfeszítéseikről. A közelmúltban magyar szentekről nevezett diákkollégiumokat adtak át Sri Lankán, és további terveik vannak az otthontalanná vált lakosság támogatására.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)