Egyházi szókincsgyűjtő pályázat eredményhirdetése
2007. május 11. péntek 12:41

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága 2006. április 4-én önkéntes szókincsgyűjtő pályázatot hirdetett nem hivatásos nyelvészek számára Egyházi szakszókincs a modern katolikus írásbeliségben címmel. A pályázat kiterjedt az egész magyar nyelvterületre, s olyan önálló kutatáson alapuló munkák készítésére irányult, amelyek eddig nyomtatásban még nem jelentek meg.
A gyűjtés célja elsősorban a modern (közelmúltbeli és mai) egyházi nyelvhasználat minél teljesebb körű felmérése volt, ezért csak az 1960 és 2005 között megjelent egyházi sajtótermékekre, az utóbbi időkben az interneten olvasható online anyagokra, valamint a világi sajtó egyházi nyelvhasználatára terjedt ki.
A háromtagú szakmai bírálóbizottság (Cs. Nagy Lajos, Kardos Tamás és Rihmer Zoltán) döntése alapján az I. díjat Nagy Enikő, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának másodéves hallgatója nyerte el, középiskolai hittankönyvekből gyűjtött szószedetével. A II. díjat a katolikus teológiai felsőoktatás Ószövetséggel foglalkozó tankönyveit gyűjtőköréül választó Hasap Klára kapta, aki a PPKE BTK harmadéves hallgatója. Bálint Sándor Ünnepi kalendárium I–III. című művéből készítette pályamunkáját Fodorné Hámori Ágnes tiszafüredi könyvtáros, amit a kuratórium III. díjjal jutalmazott. A díjakat Cs. Nagy Lajos, a PPKE BTK docensének méltató szavai után Német László, a püspöki kar titkára adta át.
A beérkezett pályaművek egyházi szakszótár alapjait képezik majd, és elektronikus könyvtárakban is hozzáférhetők lesznek.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)