Pünkösdi Szent Erzsébet-ünnep
Sárospatak, 2007. május 27-28.
2007. május 17. csütörtök 11:16

Árpád-házi Szent Erzsébet szenttéavatásának évfordulóján a magyar királylány szülővárosa kétnapos ünneppel emlékezik. A programban kulturális és egyházi rendezvények egyaránt szerepelnek, melyre a szervezők több ezer vendéget várnak.
1235 pünkösdjén IX. Gergely pápa a perugiai kolostor templomában ünnepélyes szertartás keretében olvasta fel Árpád-házi Szent Erzsébet életrajzát és csodáit. Ebből az alkalomból bullát adott ki, melyben kijelölte a szent ünnepének időpontját, november 19-ét. A szenttéavatásra emlékezve szülővárosa, Sárospatak tizenötödik alkalommal rendezi meg a kétnapos Szent Erzsébet-ünnepet.

Pünkösdvasárnap egész napos középkori vásár keretében számos kulturális programmal, előadásokkal, kézműves foglalkozással, táncházzal játékos formában ismertetik meg Árpád-házi királyaink korát a városba látogatók. A nap kiemelkedő eseménye az a történelmi menet, melyben a város lakói középkori kosztümöt magukra öltve vonulnak fel és idézik meg Szent Erzsébet életét négy jelenetben.

Pünkösd második napján a plébániatemplomban fél 11 órakor kezdődik az ünnepi szentmise. A hagyománynak megfelelően a misét Seregély István egri érsek mutatja be, melynek végén körmenet indul Szent Erzsébet-ereklyéjével. A menetben több egyházi és civil szervezet tagjai mellett az ország foltvarró csoportjai is részt vesznek a Szent Erzsébet Jubileumi Év tiszteletére készített közel félszáz zászlóval.

A hétvége során kiállítások nyílnak a Rákóczi Múzeumban és a Művelődés Házában. Látogatható az egykori királynéi szálláshelyen álló Szent Erzsébet Ház. Amatőr Színjátszó Fesztivál veszi kezdetét. A Magyar Koronaőrök Egyesülete Sárospatakra hozza a Szent Korona másolatát.

Részletes program

XV. Heilige Elisabeth-Feier in Sárospatak (német nyelvű részletes program)