A politikusoknak is van védőszentjük
2007. június 21. csütörtök 10:42


Morus Tamást az ezredfordulón nyilvánította a politikusok védőszentjévé II. János Pál pápa. A kiváló humanista államférfi 1529-től VIII. Henrik kancellárja volt, de a keresztények egységének megőrzéséért a vértanúhalált is vállalta. Az Egyház június 22-én emlékezik meg a lelkiismeret szentjéről, akinek örök érvényű üzenete, hogy az igazság fontosabb, mint a hatalom, valamint hogy a lelkiismeret szentély, melyben az ember és különösképpen az államférfi szemtől szemben találja magát Istennel. Morus Szent Tamás életének üzenete ma is időszerű.


A Ratzinger bíboros által vezetett Hittani Kongregáció 2003-ban a katolikusok politikában való részvételéről kiadott útmutatásában szintén hivatkozik Morusra: „Az egyház a szentek sorában tisztel olyan férfiakat és nőket, akiknek az államvezetés, a politika volt az élethivatásuk. Közéjük tartozik Morus Szent Tamás, akinek a vértanúhalála »a sérthetetlen lelkiismeret méltóságának kifejeződése«. Szent Tamás elutasított minden kompromisszumot, ami a lelki elnyomás különböző formáiban nyilvánult meg. Életével és halálával bizonyságot tett arról, hogy az ember sem a politikában, sem az erkölcsi életben nem tudja magát függetleníteni Istentől.”

A politika és az Egyház viszonyáról valamint a politikai cselekvésről XVI. Benedek pápa májusi brazíliai útja során a következőképpen fogalmazott: „A politikai munka nem tartozik közvetlenül az Egyház illetékességi körébe. Egyfajta egészséges laicitás tiszteletben tartása – beleértve a politikai álláspontok sokféleségét is – lényeges elem a keresztény hagyományban. Ha az Egyház elkezdene átalakulni közvetlen politikai szereplővé, már nem szolgálná a szegények és az igazságosság javát, hanem ártana nekik, mert elveszítené függetlenségét és erkölcsi tekintélyét azáltal, hogy egyetlen politikai úttal és a részleges álláspontok egyikével azonosulna. Az Egyház az igazságosság és a szegények szószólója, éppen azért, mert nem azonosítja magát sem politikusokkal, sem pártérdekekkel. Csak ilyen függetlenségben taníthatja a maga komoly kritériumait és a romolhatatlan értékeket, vezetheti az emberek lelkiismeretét és ajánlhat föl olyan életmintát, mely meghaladja a politika kereteit. Az Egyház alapvető hivatása ebben a vonatkozásban az, hogy formálja az emberek lelkiismeretét, az igazságosság és az igazság szószólója legyen, s egyéni és politikai erényekre neveljen. A világi katolikusoknak tudatában kell lenniük közéleti felelősségüknek; jelen kell lenniük a szükséges egyetértés kialakításában és az igazságtalanságok elleni tiltakozásban.”

Morus Szent Tamás 1478-ban született Londonban, 1535-ben VIII. Henrik árulással vádolta, bebörtönöztette és kivégeztette. 1886-ban boldoggá avatták, majd 1935-ben XI. Piusz avatta szentté. A politikusok mellett az ügyvédek is védőszentjükként tisztelik.




(Forrás: MKPK Sajtóiroda)