Ülésezett a liturgikus ügyekkel foglalkozó szakértői testület
2007. július 5. csütörtök 11:08

A márciusban létrehozott Liturgikus Intézet (korábbi nevén MALEZI) hamarosan kiadja az Imaórák Liturgiájának pótfüzetét az új szentekről. Novemberben pedig szimpóziumot rendez a Musicam Sacram megjelenésének 40. évfordulója alkalmából – többek között erről volt szó az Intézet munkáját segítő Szakértői Testület tegnapi ülésén.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2007. március 8-án elfogadta és elrendelte a Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézet átszervezését. Ennek értelmében az MKPK Liturgikus Bizottságának munkáját, melynek tagjai Bosák Nándor (elnök) debrecen–nyíregyházi és Veres András szombathelyi megyéspüspökök, a Liturgikus Intézet (eddigi nevén MALEZI) és az ún. szakértői testület segíti. A Liturgikus Intézet végzi többek között az operatív feladatokat, a szakértői testület pedig a szakmai feladatok ellátásában segíti a Bizottságot. Tagjai az egyházmegyék által javasolt szakemberek. A testület első ülését Budapesten tartották július 3-án.

A megjelenteket Bosák Nándor püspök, elnök úr köszöntötte, majd ismertette a püspöki konferencia határozatát az átszervezésről. Megfogalmazta a legfontosabb irányelveket, amelynek szellemében kérte a testület tagjainak tevékeny együttműködését a Magyar Egyház liturgikus feladatainak megoldásában. Fontos célként jelölte meg a megfelelő liturgikus szemlélet és lelkiség elmélyítését a papság és a hívek között.

A nyár végén megjelenik az Imaórák Liturgiájának pótfüzete az új szentekről. Végső fázisban van a Mária misék misekönyve és olvasmányos könyve. Megjelenése őszre várható.
A gyászmisék olvasmányos könyve elkészült, amelynek zenei megoldásairól Áment Lukács OSB és Varga László atyák számoltak be. Ennek kapcsán a több éve folyó népénektár gregorián anyagának bővítéséről is beszámoltak. A gyászmisék olvasmányainak megjelenése novemberre várható.

Régi adósságot kíván rendezni a szakértői testület a Preorator (Az előimádkozók) könyvével. Azok az ájtatosságok, imák találhatók ebben, amelyeket templomainkban szoktak végezni (pl. litánia stb.). A könyv tervezett anyagáról és szerkezetéről Kürnyek Róbert szombathelyi püspöki titkár számolt be. A testület megtárgyalta a könyv javasolt anyagát és a szerkesztési elveket. Munkacsoport alakult a gyermekkeresztelés szertartáskönyvének átvizsgálására, hogy mielőbb elkészülhessen egy új kiadás.
A Musicam Sacram egyházzenével foglalkozó instrukció megjelenésének negyvenedik évfordulója alkalmából november 22-én egész napos szimpózium tartanak.

Forrás: Magyar Kurír