Az emberiség több mint egyhatoda katolikus
Missziós világnap – október 21.
2007. október 18. csütörtök 09:50

Menjetek, tegyetek tanítványommá minden népet! – mondta Jézus tanítványainak. Ezt a felhívást követi a világ számos országában tevékenykedő kétmillió misszionárius, akiknek célja Krisztus tanításának továbbadása az egész földkerekségen. A világ népességének több mint egyhatoda, 1 milliárd 115 millió katolikus. Az Egyház 1926 óta minden év október harmadik vasárnapján megtartja a világmisszió napját. Október 21-én a magyar templomokban is a missziókért és a hithirdetőkért imádkoznak, és a perselypénzt az evangelizáció javára fordítják.

Hazánk és általában Európa nem tartozik a hagyományos missziós területek közé, de az utóbbi években érdekes folyamatnak vagyunk részesei. Míg a XX. század első felében számos európai, köztük magyar misszionárius teljesített szolgálatot távoli országokban, manapság egyre több más kontinensről származó (indiai, indonéz, Fülöp-szigeteki, latin-amerikai, és afrikai) pap és szerzetes érkezik a hivatásgondokkal küszködő európai országokba, így Magyarországra is, a hitélet erősítése céljából. A rendszerváltozás óta a hazai egyház missziós tevékenysége is fokozatosan erősödik. Magyar misszionáriusok – köztük egy püspök is – működnek a harmadik világ országaiban, és hazánkba is érkeztek missziós papok, szerzetes testvérek és nővérek más európai országokból és a többi földrészről.

Ötvenhárom millió forint a missziók javára
A missziós vasárnapi gyűjtés eredménye évről évre emelkedik. Tavaly országosan 53 millió forint gyűlt össze, 5 millióval több, mint 2005-ben. Ez is jelzi, hogy a hívekben erősödik a missziós küldetés iránti felelősség. A világmisszió legfőbb szerve a Népek Evangelizációja Kongregáció; egy-egy ország missziós tevékenységét a Pápai Missziós Művek nemzeti tagozata hangolja össze. E szervezet magyarországi vezetője Madassery Sebestyén verbita atya.

A világmissziónak minden évben számos vértanúja van. 2006-ban 17 pap, 1 szerzetes testvér, 3 szerzetesnő és három világi misszionárius lett erőszakos cselekmény áldozata a harmadik világ országaiban. A katolikus missziók védőszentjei Lisieux-i Szent Teréz és Xavéri Szent Ferenc.

Világstatisztika
Az Egyház legújabb statisztikai adatai a 2005. december 31-i állapotot rögzítik. Ekkor a Föld lakossága 6 milliárd 463 millió volt, a növekedés egy év alatt 75 millió. A változás az egyes kontinenseken a következőképpen alakult: Afrika +22 millió, Amerika +8 millió, Ázsia +46 millió, Európa -2 millió, Óceánia +0,5 millió. Csak Európában fogyott a népesség.

A katolikusok száma 2005 végén meghaladta az 1 milliárd 115 milliót, ez 16 millió 600 ezerrel több mint egy évvel korábban. A katolikusok száma minden kontinensen növekedett. A változás: Afrika +4,7 millió Amerika +6,8 millió, Ázsia +3 millió, Európa +1,9 millió, Óceánia +130 ezer. Az európai adat különösen figyelemre méltó, itt ugyanis több év óta most először tapasztalható növekedés.
A világ összlakosságának 17,25 százaléka katolikus. Ez az adat 0,06%-kal magasabb az egy évvel korábbinál, vagyis világviszonylatban gyorsabban nőtt a katolikusok száma, mint az összlakosságé. A vatikáni Népek Evangelizációja Kongregáció adatai szerint a hagyományos értelemben vett missziós országokban 85 ezer világi és szerzetes pap, 28 ezer szerzetes testvér, 450 ezer szerzetesnő valamint 1 millió 650 ezer civil hitoktató tevékenykedik.

XVI. Benedek pápa üzenete a missziós világnapra