Szent Erzsébet emlékéve Franciaországban
2007. november 8. csütörtök 12:49

Franciaországban is megemlékeznek a nyolcszáz éve született Árpád-házi Szent Erzsébetről, az ottani vallási és kulturális programsorozat részeként november 6-án Párizsban emlékkiállítás nyílt a magyar szentről elnevezett katolikus templomban. Az emlékév lezárásának kiemelkedő eseménye lesz az a november 18-ai szentmise, melyet André Ving-Trois, Párizs érseke mutat be a szent emlékére a párizsi Notre Dame-ban.

Szent Erzsébet neve hazánk mellett leginkább a németországi Türingiához köthető, de Franciaországban is jelentős tisztelet övezi, mivel apja, II. András anyai ágon francia származású volt. A jótékony Erzsébet a franciaországi Cambrait arany- és ezüstadománnyal is segítette, hogy a város katedrálisában – másfél évszázaddal korábban – a kalandozó magyarok okozta pusztítást helyrehozza. Hálából de Fontaine cambrai püspök a halott hercegnő szívét a székesegyházba vitte, az 1235-ös szenttéavatásig ott őrizték. A szívereklye egy darabját ma is rejti a székesegyház főoltára.

A Franciaországban Magyarországi Szent Erzsébetként ismert királylány emlékének szentelt év májusban éppen Cambraiban vette kezdetét és a jövő héten kulturális programsorozattal zárul a fővárosban, amelyen a Máltai Lovagrend, a párizsi német, a kínai és a magyar katolikus misszió, illetve kulturális intézetek közreműködnek. Az emlékév lezárásának kiemelkedő eseményeként november 18-án André Ving-Trois, Párizs érseke ünnepi misét mutat be a magyar szent emlékére a párizsi Notre Dame katedrálisban.

Szent Erzsébet, európai hercegnő címmel november 10-én, szombaton a párizsi III. kerületi polgármesteri hivatal dísztermében egész napos konferenciát tartanak, amely a magyar királylány ferences ihletettségével és spiritualitásával foglalkozik. A hét folyamán a párizsi Szent Erzsébet-templomban több koncerttel egybekötött misét is szentelnek a magyar királylány emlékének.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)