Vallási turizmus a Pécsi Egyházmegyében
2007. december 5. szerda 13:06

Kétnapos vallási turisztikai konferenciát szervezett a pécsi püspökség november utolsó napjaiban. A találkozóra azok a cégek, szaklapok kaptak meghívást, amelyek érintettek a zarándok turizmus szervezésében, lebonyolításában, vagy a különböző turisztikai célpontok ismertetésében. Közel negyven gyűltek össze, hogy tapasztalatot cseréljenek.

A konferencia első napján az egyházmegye néhány kiemelt turisztikai célpontját látogatták meg a résztvevők, többek között Mohácson a Szent János Hotelt, mely a tervek szerint december végén nyitja meg kapuit, a fogadalmi templomot, majd továbbhaladva Babarcon a Püspöki Pincészet egyik csodálatos épületét, valamint a szálláshelyül is szolgáló máriagyűdi Domus Mariae Zarándokházat a kegytemplommal egybeépült kolostorépületben. Az egész napos kirándulás a helyszíni szemlén túl alkalmat adott az ismerkedésre az egyházmegye 1000 éves múltjával.

A konferencia második napja siklósi kirándulással indult, ahol a résztvevők megtekintették a volt ferences templom XIV. századi, épen maradt freskóit, valamint a Turonyban található Árpád-kori református templomot. Ezt követően Pécsett a püspöki palota konferencia termében folytatódott a szakmai tanácskozás, előadásokkal és fórummal.

Mayer Mihály megyéspüspök köszöntő szavai után Ifju György idegenforgalmi szakértő a hívő embert mint turistát, mint zarándokot és mint zarándokturistát elemezte. Előadásában választ keresett arra a kérdésre is, milyen evangelizációs lehetőségeket rejt magában a turizmus.

Eckert Józsefné, a Pécsi Egyházmegye Rendezvényszervező és Programirodájának vezetője elmondta, hogy az egyházmegye 1991 óta foglalkozik idegenforgalommal, zarándokutak szervezésével. Az iroda a székesegyház bemutatásán, kisebb helyi utazásokon, kül- és belföldi zarándoklatok szervezésén túl nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az ezeréves püspökség értékeit méltó módon népszerűsítse.

Korpics Márta szociológus, a Pécsi Tudományegyetem szakrális turizmussal foglalkozó oktatójának „Zarándok vagy turista” című előadását követően, melyben az utazás két módja közötti különbségeket és hasonlóságokat elemezte, Darnai József Ágoston mohácsi káplán a nemzetiségi pasztorációban szerzett tapasztalatairól számolt be.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)