A keresztény-zsidó párbeszéd jogi és erkölcsi területei
2008. január 23. szerda 10:01


Erdő Péter bíboros a keresztény-zsidó párbeszéd jogot és erkölcsöt érintő vonatkozásairól tartott előadást január 15-én a római Pápai Gergely Egyetemen. Beszéde annak a konferenciasorozatnak a részeként hangzott el, amely az elmúlt év őszétől folyik az egyetemen az Agostino Bea bíborosról elnevezett központ szervezésében, s amelynek témája a zsidó-keresztény párbeszéd múltja és jövője.


A zsidóság és kereszténység erkölcsi értékítéletei közös örökségre, a Tízparancsolatra épülnek - nyilatkozta a bíboros a Vatikáni Rádiónak -, amelyet „Jézus nem lerombolt, hanem beteljesített. Természetesen nekünk keresztényeknek sajátos kincsünk Jézus Krisztus személye és az, amit tőle tanultunk.”

A jog és az erkölcs vonatkozásában is közös a megközelítés – világított rá Erdő Péter: „Mind a katolikus egyházjog, mind a zsidó vallási jogrend egyszerre hordoz magában morális, jogi, liturgikus örökséget. A katolikus keresztény egyházjognak a legősibb gyűjteményei nem is választották még el egymástól ezeket a síkokat. A későbbi idők során differenciálódott ez.”

A valóság ismeretét tekintve „zsidó és keresztény szemlélet megint teljesen közös. A minket körülvevő valóságból merülnek föl kérdések, amelyeket úgy kell megfogalmazni, hogy az megfeleljen az emberiség mai természettudományos, társadalomtudományi, történettudományos ismereteinek. Ha a kérdéseket így tudtuk megfogalmazni, akkor kereshetjük rájuk a konkrét erkölcsi választ.”

A jövőbeni párbeszéd lehetőségeiről Erdő Péter úgy szólt, hogy a módszertani együttműködésnek is van „egy bizonyos területe, amelyet mindezidáig nem aknáztunk ki eléggé, de amely ígéretesnek látszik.”


Forrás: Vatikáni Rádió/Magyar Kurír