Alexandriai Szent Cirill püspök és egyháztanító

370-ben született. Szerzetesi életet élt. 412-től Alexandria püspöke volt: szenvedélyes, lelkes és céltudatos lelkipásztor-hittudós. Neve szorosan összekapcsolódik az efezusi zsinattal (431), amely megvédte Mária istenanyai mivoltát a tévtanítókkal szemben. Meghalt 444. június 27-én.

Mária, Jézus anyja. Az Istenszülő kifejezéssel azt a hitünket valljuk meg, hogy Jézus az Isten Fia. Szent Cirill azért harcolt, azért hangoztatta ezt a kifejezést, hogy erősödjön a Jézus Istenségébe vetett hit. A kősziklára, Jézusra építjük életünket. Megvalljuk, hogy Jézus valóban az Isten Fia, valóságos Isten.

kép: Alexandriai Szent Cirill püspök - részlet, 1189, Novgorod, Arkangyali Üdvözlet temploma

Lelkipásztorok, püspökök miséje, 317. vagy egyháztanítók miséje, 323.

Választható olvasmányok

2Tim 4, 1-5
Teljesítsd az evangélium hirdetőjének feladatát, töltsd be szolgálatodat!

Mt 5, 13-19
Ti vagytok a világ világossága

Példája: Az állapotbeli kötelességedet a legjobb tehetséged szerint végezd!

Életútjáról bővebben a Szentek élete című kötetben: http://www.katolikus.hu/szentek/0627.html