Átadták a Hit pajzsa-díjat
2008. február 24., vasárnap 12:25

Bálint József jezsuita szerzetes kapta a „Parma fidei – a hit pajzsa”-díjat, melyet a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából február 23-án a Jezsuita Rend Mária utcai templomában Mádl Dalma adott át.

A díjátadó ünnepségen részt vett többek között Erdő Péter bíboros, Spányi Antal és Varga Lajos püspökök, valamint Mádl Ferenc volt köztársasági elnök.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke beszédében idézte Szent István király intelmeit: „Ha a hitnek pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is”. A kommunista diktatúra áldozataira emlékezve hangsúlyozta, múltunkkal együtt meg kell őriznünk őket emlékezetünkben.

Bolberitz Pál laudációjában kiemelte, hogy a jezsuiták mindig is fő ellenségei volt az ateista, materialista államrendszereknek. Bálint Józsefnek „Magyarország dzsungelében kellett misszionáriusnak lennie” – s tette ezt derűvel, és minden helyzetben megtalálva a lehetőséget Isten igéjének hirdetésére.

„E kitüntetést olyan egyházi személyek kapják, akiknek börtönt vagy internáló tábort kellett elszenvedniük hitükért való munkálkodásuk miatt, és akiknek példája egyházunk lelki értékei közé tartozik – nyilatkozta a Magyar Kurírnak Erdő Péter bíboros. – Az ő tapasztalataik felelevenítése segít minket a helyes önismeretre.” Hozzátette: példaértékű, hogy ők, akik hitükért valóban szenvedtek, soha nem a gyűlölködés vagy bosszúállás lelkületével élték ezt meg, s gondolnak rá vissza ma, hanem hiteles, keresztény lelkülettel.

A díjátadásról részletes beszámoló a Magyar Kuríron olvasható.

Én vagyok az út, az igazság és az élet.