Magyarország prímása Zágrábba utazik
2008. május 30., péntek 12:26

Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke Josip Bozanic bíboros, zágrábi érsek meghívására a horvát fővárosba utazik május 31-én, hogy részt vegyen a Városkaput Őrző Istenanyának, a város védőszentjének ünnepén.

Erdő Péter bíboros a Mária mennybemenetele-székesegyházban mutat be szentmisét és mond szentbeszédet, majd a hagyományoknak megfelelően a régi városfal kőkapujának mélyedésében található Istenanya képéhez vonul az ünneplő körmenet.

A magyar főpásztor látogatása nemcsak a főváros ünnepéhez, hanem egy jeles évfordulóhoz is kötődik: II. János Pál pápa tíz évvel ezelőtt avatta Zágrábban boldoggá Alojzije Stepinac bíborost, a mártírsorsú érseket (1898–1960).

Alojzije Stepinac 1937-től volt Zágráb érseke. A II. világháború után, 1946-ban az akkori Jugoszlávia horvát tagköztársaságának legfelsőbb bírósága politikailag motivált koncepciós per során 16 évi börtönbüntetésre és kényszermunkára ítélte a horvát usztasa rezsimmel való állítólagos kollaborálása miatt. Stepinac bíboros 1960-ban tisztázatlan körülmények között halt meg, házi őrizetben. 1994-ben elvégezték az elhunyt bíboros csontjainak toxikológiai vizsgálatát, és kadmium-, króm-, arzén- és ólomnyomokat találtak azokban.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?