XVI. Benedek pápa átvette Meszlényi Zoltán boldoggáavatási eljárásának positióját
2008. június 11., szerda 15:24

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a június 11-i általános kihallgatás alkalmával Rómában átnyújtotta a Szentatyának az 1953-ban vértanú halált halt Meszlényi Zoltán esztergomi segédpüspök boldoggáavatási eljárásának positióját.

Meszlényi Zoltán Lajos Hatvanban született 1892-ben, hívő katolikus családban. A Gondviselés kegyelméből Rómában szentelték pappá 1915. október 28-án, 1937-ben lett az Esztergomi Főegyházmegye segédpüspöke. Püspöki jelmondata: fidenter ac fideliter (bizalommal és hűségesen). Ezt a mondást igazolta egész későbbi élete. Egyházi szolgálata, lelkiismeretes, csendes, odaadó hűsége késztette őt arra, hogy főpásztora, Mindszenty József bebörtönzése, majd az egyházmegyét ideiglenesen vezető Drahos János általános helynök halála után minden fenyegetés ellenére elfogadja a káptalani helynöki tisztséget. Ezért az egyházi szolgálatáért hurcolták börtönbe, ahol nagy szenvedések után vértanú módjára halt meg hitéért és egyházáért.

„Tisztelettel állunk meg sokak emléke előtt, akik ebben az időszakban viselték a nap terhét és hevét. Különösen pedig a vértanúság emlékének kijáró tisztelettel tekintünk Meszlényi Zoltánra, aki ebben a szellemileg, erkölcsileg és idegileg olyan nagy megpróbáltatást jelentő időben élete árán is hűségesnek bizonyult.”

Forrás: Magyar Kurír

Beteljesedett!