Nemzetközi ökumenikus szimpózium a Biblia éve jegyében
2008. június 24., kedd 10:41

A Biblia Éve 2008 egyik központi eseménye az esztergomi Szent Adalbert Képzési, Lelkiségi és Konferencia Központban június 23-25. között megrendezésre kerülő Nemzetközi Ökumenikus és Biblikus Szimpózium. A rendezvényt Erdő Péter bíboros és D. Szebik Imre evangélikus püspök nyitotta meg.

A szimpózium szervezői azzal a céllal hívtak meg hazai és külföldi biblikus professzorokat, hogy bemutassák azokat az azonosságokat, sajátosságokat és különbségeket, amelyekkel a Szentírás különböző felekezetű kutatóiként, olvasóiként a Bibliát kutatják és értelmezik.

E témakör előadói: Bábel Balázs érsek, Székely János püspök, Karasszon István és Zsengellér József református bibliaprofesszorok, Rózsa Huba professzor, Raj Tamás főrabbi, Kocsis Imre professzor és Sofronie román ortodox püspök, Fodor György, a PPKE rektora és Bolyki János professzor.

A konferencia második napján a Biblia mint „médiaképes” könyv kerül górcső alá: sajátos nyelvezete és üzenete hogyan kommunikálható a 21. században anélkül, hogy a tömegtájékoztatási eszközök sajátosságai veszélyeztetnék integritását. A témakör előadói: Thomas Kaut professzor, fordítói konzultáns, Benyik György professzor, Dávid Katalin művészettörténész és Fabiny Tibor professzor.

A bibliaterjesztésről és a zsinat után kezdődő bibliaapostolságról számol be Tarjányi Béla és Pecsuk Ottó katolikus és protestáns szempontból. Larry Hurtado edinburghi és Lénart de Regt amszterdami professzorok a Biblia kommunikációs aspektusait vizsgálják. Végül Fabiny Tamás püspök és Komoróczy Géza professzor azt mutatja be, hogy a szekuláris, egyetemi közegben hogyan lehet „ismeretterjesztést” folytatni a Bibliáról.

A magyarországi történelmi egyházak által meghirdetett Biblia éve lassan félidejéhez érkezik. A szimpózium nyitó napján Bábel Balázs érsek és D. Szebik Imre evangélikus püspök tartottak sajtótájékoztatót a püspöki konferencia székházában, amelyen értékelték az év eddigi eseményeit és eredményeit. Mindkét egyházi vezető örömmel állapította meg, hogy a Biblia évének gondolata sokak fantáziáját megragadta. Országszerte és határainkon túl is számos keresztény felekezet, gyülekezet, egyházközség, intézmények és felelős magánszemélyek kezdtek helyi szervezésbe, amelynek során előadásokról, kiállításokról, felolvasóestekről, hangversenyekről, bibliamegáldásról érkeznek hírek.

A statisztikák szerint többszörösére nőtt az eladott katolikus és a protestáns bibliák száma is.

A szervezők hangsúlyozták, hogy a Biblia éve történelmi jelentőségű ökumenikus összefogás Magyarországon: nem volt még olyan, hogy katolikusok és protestánsok, ortodoxok és kisegyházak azonos témához kapcsolódva ünnepeltek végig egy esztendőt.

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.