Fölszentelték az új görög katolikus püspököt
2008. június 30., hétfő 14:50

A Hajdúdorogi Görög Katolikus Egyházmegye új püspökét, Kocsis Fülöpöt június 30-án ünnepi liturgia keretében szentelte föl Keresztes Szilárd nyugalmazott megyéspüspök, Jan Babjak eperjesi érsek és Milan Šašik munkácsi püspök, apostoli kormányzó közreműködésével. Az új püspököt Leonardo Sandri bíboros, a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa iktatta be megyéspüspöki hivatalába.

A püspökszentelésre közel ötven főpásztor érkezett a szomszédos országok görög katolikus egyházainak képviseletében, jelen volt szinte a teljes magyar püspöki kar Erdő Péter bíboros vezetésével. A szertartáson részt vett Paskai László bíboros és Juliusz Janusz apostoli nuncius is. A Hajdúdorogi Egyházmegye és a Miskolci Apostoli Exarchátus kétszáz papja, valamint számos római katolikus lelkipásztor a püspökökkel együtt mutatta be a Szent Liturgiát.

XVI. Benedek pápa üzenetét a Vatikánból érkezett Sandri bíboros tolmácsolta. A pápa mintegy útravalóul az új püspöknek lelkére kötötte: „Annyira vagyunk pásztorok, amennyire szeretünk”. Az ünnepi homíliát is a prefektus mondta. Szent Pál évében az apostolfejedelem alakját idézte, aki minden időkre ökumenikus távlatot nyitott az Egyház számára. Megjegyezte, hogy az új püspök gazdag örökséget vesz át elődjétől, Keresztes Szilárd püspöktől, aki húsz éven át állt az egyházmegye élén. A vatikáni bíboros szentbeszédében elárulta, hogy a püspökszentelés után, mielőtt visszautazik Rómába, megáll Máriapócson, mert ott dobog Magyarország máriás szíve, amely kegyhely a görög katolikus egyház büszkesége is egyben. „Térdre fogok borulni gyermekként a Szűzanya kegyképe előtt, és könnyeinek titkára gondolok: kiesdeni számunkra Isten irgalmát. Kérni fogom a legszentebb Szűz Máriát, hogy a papok és a hívek legyenek Krisztus együttérzésének hordozói, és hogy ez kiáradjon az egész világra, hogy mielőbb egy akol legyen és egy pásztor.”

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nevében az új főpásztort Erdő Péter bíboros köszöntötte.

Az újonnan fölszentelt püspök székfoglaló beszédében kijelentette: a kecskét legeltető, gyertyát mártogató egyszerű szerzetesből, az egyházmegye „utolsójából” lett a püspökség első embere. Csak azért merte elvállalni e nehéz küldetést, mert szeme előtt lebegett Máriapócs példája. Három évszázaddal ezelőtt az ország egyik legszerényebb településén történt meg a könnyezés csodája, és azóta folyamatosan történnek a csodák az immár messze földön híres kegyhelyen. Vagyis hit által történnek a csodák és a hit erejében, valamint a gondviselésben bízva kezdi meg az egyházmegye ötödik püspökeként főpásztori szolgálatát.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?