English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Vallásháborútól a közös gyógyszertárakig
2008. augusztus 21., csütörtök 15:53

Peter KanyandagoA balatonfüredi missziológiai konferencia szerdai napján az etnikai identitás és a kiengesztelődés evangéliuma témáról tartott előadást Lalsangkima Pachau indiai professzor. A témához felkért hozzászólóként az ugandai Peter Kanyandago katolikus pap, a kampalai katolikus egyetem etika professzora hazájának vallástörténetét elevenítette fel. Az alábbiakban ez utóbbit ismertetjük.


A számok alapján Ugandában a keresztény hittérítés igen sikeresnek mondható, hiszen manapság a népesség 90 százaléka keresztény. A 30 millió lakosú országban 14 millió a római katolikus és 13 millió az anglikán. A két nagy egyház között azonban sok évtizeden át kegyetlen rivalizálás folyt, amely nemcsak az egyes törzsek közötti feszültségeket erősítette fel, hanem a vallási hovatartozás az egyes törzseken belül is gyilkos frontvonalakat nyitott.Uganda brit gyarmat volt, és a gyarmati tisztviselők, valamint a hadsereg nyíltan az anglikán egyházat támogatták. Hosszú, szenvedésekkel teli út vezetett el napjainkhoz, amikor a két helyi egyházhoz tartozók már kezdenek nem ellenséget, hanem együttműködő társat látni a másikban.


Az első keresztény misszionáriusok a 19. század végén érkeztek Ugandába, ekkoriban gyarmatosította ugyanis Anglia a fekete-afrikai országot. Az anglikán hittérítők Angliából, a katolikusok pedig Franciaországból jöttek. A helyi anglikán egyház teljesen a gyarmatosító hatalomtól függött. Az első világháború előtti évtizedekben Afrika-szerte általános volt a rivalizálás a franciák és az angolok között. Ugandában ez a térnyerésre való törekvés az egyházak közötti versengésben nyilvánult meg. Valóságos háború dúlt az anglikánok és a katolikusok között. Az ellenséges viszony a függetlenség 1962-es kikiáltásakor is meghatározó volt. Olyannyira, hogy a politikai pártok is a vallások szerint szerveződtek: a katolikusok a demokrata pártra szavaztak, az anglikánok pedig a kongresszusi pártba tömörültek. Szinte két nemzet élt párhuzamosan az országban. A tehetősebb katolikusok csak katolikusokat alkalmaztak üzemükben, birtokukon, boltjukban, az anglikánok pedig csak a velük egy felekezethez tartozókat. Ugyanígy alakult az iskolarendszer is. Ha valahol épült egy anglikán iskola, a katolikusok azonnal igyekeztek mellé egy katolikus intézményt felállítani, és fordítva. Elképzelhetetlen volt, hogy a szülők ne vallásuk szerinti intézménybe írassák gyereküket. Peter atya kisiskolás korában naponta 11 kilométert gyalogolt, hogy katolikus nevelésben részesülhessen, pedig a házuktól kétszáz méterre volt egy anglikán oktatási intézmény.

A vallási ellentétek a 90-es évektől fokozatosan enyhülni kezdtek. Mindkét oldalon egyre többen felismerték, hogy az elkülönülési politika mennyi bajnak és szenvedésnek okozója, és elkezdődött az egymás elfogadásához vezető apró hidak építése. Ma már a radikális elkülönülés és egymással szembeni folytonos gyanakvás egyre kevésbé jellemző. Újabban egyre több az olyan iskola, melyet a két egyház közösen tart fenn.

Néhány éve megalakult az ugandai vallásközi tanács, amely megpróbálja „akcióközösségbe” vonni az anglikánokat, az ortodoxokat – akik a fővárosban elég jelentős számban élnek – és a katolikusokat. Közös humanitárius szolgáltatásokat szerveznek, például felekezetközi egészségügyi ellátórendszert alakítottak ki. Az egyházakhoz érkező orvosi eszközöket és gyógyszeradományokat beadják a közösbe, és a különböző egyházakhoz tartozó orvosi rendelőket, kórházakat innen látják el. Apróságnak tűnhet ez, de fontos lépést jelent az előítéleteken, a felekezeti bezárkózásokon való felülemelkedéshez.

Az egyházak felső szinten is szót értenek már egymással – mondta az ugandai professzor –, és így esély nyílik arra, hogy a törzsi és felekezeti identitás alárendelődjék az ugandaiak körében a megbékélés evangéliumából táplálkozó közös keresztény identitásnak. Az ország társadalmi békéjének záloga az ellenségeskedés megszüntetése és a partneri viszony erősítése.

 








Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum