English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Felelősségünk a teremtett világért
„Minden általa és érte teremtetett!” (Kol 1,16)
2008. december 4., csütörtök 14:21

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia téli ülésén körlevelet adott ki a teremtett világért védelméről, amit sajtótájékoztató keretében Erdő Péter bíboros, a testület elnöke és Udvardy György, a körlevél szerkesztésével megbízott főpásztor mutatott be december 4-én.

Napjainkban számtalan – sokszor megoldhatatlannak látszó – nehézség érinti életünket. Nem megkerülve sok más hasonlóan fontos, az embert és a társadalmunkat közvetlenül érintő jelenséget, most mégis a teremtett világ megóvása felé irányítjuk figyelmünket. Annál is inkább tesszük ezt, hiszen egyéni és társadalmi életünk alapkérdéseiről a korábban kiadott körleveleink máig aktuálisan szólnak (Igazságosabb és testvériesebb világot!, 1996; A boldogabb családokért, 1999; Az élet kultúrájáért, 2003).

A teremtett világ védelme érdekében fejtjük ki Egyházunk tanítását és adjuk a hívek, a szakemberek, a döntéshozók és a téma iránt érdeklődő minden jó szándékú ember kezébe a Felelősségünk a teremtett világért című körlevelünket és a hozzá kapcsolódó kiadványunkat – Gondozza és őrizze I-III. – mely a gyakorlati feldolgozást és megvalósítást kívánja elősegíteni.

Az általánosan elfogadott tudományos nézet szerint a globális éghajlatváltozás – aminek jelentős részben az ember önző és mulasztó magatartása a kiváltója – visszafordíthatatlannak látszó módon megkezdődött, és kihatásai sok ember, állat és növény életfeltételeit veszélyeztetik. Természetesen az ember mint érték elsőbbséget élvez az egész teremtett világon belül. A környezet tiszteletben tartása nem jelenti azt, hogy a természetet vagy az állatvilágot fontosabbnak tartjuk az embernél. Ezért ezekre a nehézségekre cselekvően kell válaszolnunk. Hisszük, hogy Isten jónak és szépnek teremtette a földet, az embert, a világot: „Isten látta, hogy nagyon jó mindaz, amit alkotott” (Ter 1,31). Isten a gondjainkra bízta a teremtett világot. Feladatul adta nekünk, embereknek, hogy műveljük és védelmezzük azt (vö. Ter 2,15).

A figyelmeztetéseket komolyan kell vennünk, változtatnunk kell egyéni és közösségi szokásainkon, viselkedésmódunkon. Az ember az okozója, az ember az elszenvedője sok környezeti károkozásnak, és maga az ember az, aki képes változtatni ezeken a folyamatokon és következményeiken. Erre kötelez az előrelátás és az evangéliumi felelősség, különösen a leggyengébbek és a következő nemzedékek iránt. Ezért a teremtett világ védelme az evangéliumi igazságosság és az alapvető erkölcsi szemlélet problémája is. Elengedhetetlen visszanyúlni a természetes erkölcsi normához mint a jogi norma alapjához, különben törékeny és ideiglenes megalkuvások megbénítják jóra való törekvéseinket. Minden embernek személyes feladata, hogy életstílusát – ne csak „klímabaráttá” tegye – hanem a teremtett világ végső céljának alárendelje. A legfontosabbnak azonban azt tartjuk, hogy az emberek tudatában kialakuljon az őszinte elhatározás a felelősségteljes együttműködésre.

Annak érdekében, hogy az emberiség meg tudjon felelni e próbatételnek, mindenkinek részt kell vállalnia a teremtett világ megóvásában és az ember hivatásának megfelelő használatában. Nem mondhatja senki sem: „Rajtam nem múlik semmi, mit számít az, hogy én hogyan élek”. Ellenkezőleg: a személyes döntésünk rajtunk múlik.

Már ma is számos politikai, gazdasági, társadalmi, egyházi és egyéni tevékenység célja a klíma- és környezetvédelem. Az egyházon belül, a plébániai közösségekben és egyesületekben, az intézményekben sok értékes újítás és gyakorlati intézkedés szolgálja a teremtett világ védelmét. Ezúton is szeretnénk bátorítani mindenkit a további erőfeszítésekre.

Köszönetet mondunk mindazoknak, akik szakértelmükkel és fáradozásaikkal segítik a teremtett világ megóvását. Takarékoskodnak az energiával, megújuló energiaforrásokat használnak, megváltoztatják egyéni és közösségi szokásaikat, és késznek mutatkoznak a további együttműködésre, hogy nagyobb szeretettel forduljunk a nekünk ajándékozott teremtett világ felé.








Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum