A rozsdásodó vasfüggöny mögött püspökké szentelődtek
2009. február 18., szerda 14:33

Takács Nándor, nyugalmazott székesfehérvári, Mayer Mihály pécsi püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát püspökké szentelésének húsz éves évfordulóját ünnepelték Spányi Antal megyés püspök meghívására a székesfehérvári bazilikában február 17-én. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Paskai László bíboros volt, aki öt püspököt szentelt fel 1989 februárjában, a lourdes-i jelenések évfordulóján Esztergomban. A jubileumi ünnepségen részt vett Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.

Paskai László bíboros homíliájában a missziós parancshoz a hármas krisztusi küldetésről beszélt, amit Jézus az apostolokra későbbi utódaikra, a püspökökre bízott. Megemlékezett a húsz évvel ezelőtt történtekről, felelevenítve a két elhunyt püspöktárs személyét is. Elmondta, hogy az akkori egyházvezetőkre ismeretlen út várt, negyven év után ki kellett lépni a templomokba visszaszorított, meg nem engedett hitéleti tevékenységből. A bíboros külön-külön méltatta a három püspök szolgálatát a rendszerváltozás után kezdődő egyházi megújulás időszakában. Kiemelte a szerzetesrendek megújulásában, az egyházmegyei zsinatok megtartásában, a visszakapott egyházi ingatlanokban újrainduló iskolák, szociális és kulturális intézmények megteremtésében, az ifjúsági és családpasztoráció terén, valamint a lelkipásztori munkatársi képzések indításában, új templomok építésében végzett munkájukat. Beszéde végén példaként állította II. János Pál pápa Mária tiszteletét. Ahogy a Pastores dabo vobis kezdetű apostoli buzdításában is írta: Mária, a Szentlélekkel eltelt, életét Istenre bízó és hívő ember a püspöki szolgálat, valamint a keresztény elköteleződés mintája. „Imádkoznunk kell Máriához, papságunk anyjához és nevelőjéhez, a Boldogságos Szűz Máriához, aki minden engedelmességnél jobban válaszolt a meghívó Istennek: annyira szolgálója és tanítványa lett az Igének, hogy lelkével és testével fogadni tudta a megtestesült Igét, hogy odaajándékozza az emberi nemnek. (…) A Boldogságos Szűz példájával és közbenjárásával állandóan virraszt a hivatások ébresztése és a papok megerősítése fölött az Egyházban.”

A szentmise végén Takács Nándor püspöktársai nevében is hálát adott az elmúlt húsz év püspöki szolgálatáért. Háláját fejezte ki az elhunyt nagy pápának, II. János Pálnak és Paskai László bíborosnak, hogy püspökké lehetett, és megköszönte a híveknek, a papságnak, a város és a megye vezetőinek egyaránt, hogy szolgálatában segítették. Köszönetet mondott Erdő Péter bíborosnak, aki segédpüspökként mellette állt és segítette a nyugdíjazása előtti években, végül püspökutódjának, Spányi Antal püspöknek a méltó és felemelő ünnepi megemlékezés megszervezéséért.

Az ünnepi szentmisén a zsúfolásig megtelt székesegyházban a paptestvérek és hívek mellett részt vettek a város és a megye vezetői, valamint országgyűlési képviselők is.

A szentmisét követő ünnepségen Erdő Péter bíboros húsz év magyarországi püspökszenteléseire emlékezett vissza, melynek során kétféle „szentelési családfa” alakult ki a lengyel és az olasz rítus alapján, egy családba fogva az összes felszentelt püspököt. Beszélt az egyházi rend valamikori hét, ezen belül a papság két fokozatáról: a püspökiről és az áldozópapságról. A 72 tanítványt irányító 12 apostol példáján keresztül kívánt áldásos szolgálatot minden jelenlevő püspöknek.

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye
Fotó: Berta Gábor