Közel kétezren zarándokoltak Győrbe a Szombathelyi Egyházmegyéből
2009. május 3., vasárnap 15:46

Veres András megyéspüspök a Szombathelyi Egyházmegye hívei számára idén a győri bazilikában található, vérrel könnyező Szűzanya képéhez hirdetett zarándoklatot. A szomszédos egyházmegyébe május első napján közel kétezer zarándok érkezett.

A zarándokok 42 autóbusszal és személygépkocsikkal érkeztek az egyházmegye területéről, amely Vas megyét és Zala megye kétharmad részét foglalja magában.

Az egész napos program május 1-jén délelőtt 11 órakor ünnepi szentmisével kezdődött. Veres András megyéspüspökkel koncelebrált Pápai Lajos győri megyéspüspök és a két egyházmegye több mint 50 papja. Veres András püpsök szentbeszédében egyebek mellett hangsúlyozta, hogy Győrött, a vérrel könnyező Szűzanya képénél különös módon arra emlékezünk, hogy a Szűzanya nemcsak Istenre figyelt, hanem az együttérzés példaképe is, aki az ír katolikusok megpróbáltatásai idején vérrel könnyezett itt Győrött. Arra figyelmeztet bennünket, hogy együttérzésre rendkívül nagy szükségünk van a közösségi élet minden színtjén, a házasságban, a családban, a társadalomban, hogy egymásra figyeljünk, hogy egymás szükségét felismerjük, és segítsünk. (Veres András szentbeszéde teljes terjedelmében itt olvasható.)

A zarándokok egy része be sem fért a zsúfolásig megtelt győri székesegyházba, ezért körülbelül 200-250 fő a templomon kívülről követte a szentmisét. A szentmise után lehetőség nyílt a kegytemplom megtekintésére, ebédre és szabadidős programokra is.

A zarándokok két program közül választhattak. A bazilika kegyoltáránál közös Mária-dicséretre várták a híveket a Győri Szeminárium kispapjai; a szeminárium udvarán pedig Brenner József püspöki helynök koszorúzta meg testvére, Brenner János szobrát, aki annak idején a Győri Szeminárium papnövendéke is volt. Ünnepi beszédében a papi hivatásról szólt. Arról, hogy mennyire fontos az imádságos családi légkör, hogy a fiatalok meghallják a papi szolgálatra hívó szót. Brenner József röviden vázolta a politikai helyzetet is, amely testvére meggyilkolásakor jellemezte hazánkat. A megemlékezés közös énekekkel folytatódott, majd két kispap olvasott fel részleteket Brenner János lelki naplójából. Végül a jelenlévők az egyházmegye vértanú papjának boldoggáavatásáért imádkoztak.

A délutáni szentségimádás során Gyöngyös Balázs diakónus három elmélkedése hangzott el, majd 16 órakor Pápai Lajos győri megyéspüspök vezette az esti dicséretet. Homíliájában azokról a fiatalokról beszélt, akik, vállalva, hogy kinevetik őket, tisztán készülnek a házasságra; azokról, akik ragaszkodnak hitükhöz még akkor is, ha az napjainkban nem divat; azokról az erős keresztény családokról, akik szilárd alapját jelentik az Egyháznak; és azokról a házaspárokról, akik hivatásnak tekintik, hogy szülők legyenek és gyermekeiket keresztény módon neveljék és készítsék fel az életre. A vesperás végén Veres András megyéspüspök köszönetet mondott a zarándoklat szervezőinek, majd a teljes búcsú elnyeréséhez a zarándokok imádkoztak a Szentatya szándékára is.

A szentmise és a szertartások során a zenei szolgálatot a Pem László által vezetett Werner kórus látta el.

Teklits Tamás

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?