MKPK közlemény a zsámbéki iskola ügyével kapcsolatban
2010. május 10., hétfő 20:20

A Zsámbéki Premontrei Keresztelő Szent János iskolában a mai napon történt eseményekről értesülve a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága a következő közleményt adja ki:

Az iskolával kapcsolatos konfliktust, amely évek óta húzódik, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nyomon követte és minden lehetséges fórumon törekedett a kialakult helyzet békés rendezésének elősegítésére. Már 2008-ban kapcsolatba léptünk az illetékes vatikáni hivatallal, a Megszentelt Élet Kongregációjával és azóta is folyamatosan kapcsolatban állunk velük ebben a kérdésben. Legutóbbi plenáris ülésük után a Püspöki Konferencia tagjai közös levélben fordultak a Vatikáni Államtitkársághoz az ügyben, amelyben kérik, hogy tekintettel a magyarországi katolikusok érdekeire, kötelezzék a Szent Keresztről Nevezett Irgalmas Nővérek (Keresztes Nővérek) szerzetesközösségét a zsámbéki katolikus iskola működési feltételeinek biztosítására a jövőben is.

A Keresztes Nővérek szerzetesközössége ugyanis tudomásunk szerint lízing szerződést kötött az épületre, amelynek következtében ellehetetlenülne az iskola működése. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy egy ilyen szerződés egyházjogilag érvénytelen. Ebben az esetben az Apostoli Szentszéktől kellett volna erre előzetes engedélyt kérniük. Mindezt a magyar egyház érdekeit figyelmen kívül hagyva, minden előzetes egyeztetés nélkül tették. Elfogadhatatlan, hogy mindezek után az épület lelakatolásával próbálnak nyomást gyakorolni az ott jól működő iskolára, a gyermekeiket oda járató családokra.

Budapest, 2010. május 10.

MKPK Titkársága

Beteljesedett!