English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Megújított elkötelezettség a teremtett világ védelmében
A CCEE zarándoklat záróközleménye
2010. szeptember 7., kedd 09:27

Lezárult az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa által a teremtett világ védelmében szervezett zarándoklat. A résztvevő püspökök és küldöttek záró üzenetet tettek közzé Európai egyház, újítsd meg elkötelezettségedet a teremtett világ védelmében! címmel.

2010. szeptember elsején tizenöt országból ötven résztvevő indult útnak az esztergomi bazilikából a CCEE zarándoklatára, amely Szlovákián keresztül Mariazellbe vezetett. A kezdeményezés ihletője XVI. Benedek pápa üzenete volt a 2010-es béke világnapja alkalmából: „Ha a békére törekszel, védd a teremtett világot!”.

A zarándoklat mint forma azt jelképezi, hogy ha az emberiség szembe akar nézni a környezetvédelem által felvetett kérdésekkel, akkor végig kell mennie az elmélkedés, az átalakulás, a megtérés útján. Erdő Péter esztergom-budapesti érsek áldásával indultak útnak a zarándokok. A rájuk hintett szenteltvíz azt jelképezte, hogy a keresztség – Isten alapvető fontosságú ajándéka – a vízzel történik és ezáltal válunk részévé az egyháznak, amely maga is zarándok a földön.

A víz elem bibliai és szentségi jelentésekben gazdag, ezért is választották a zarándoklat különleges jelképéül. Az út egy részét a számos európai országot átszelő Duna folyón hajózva tették meg, és ezzel kifejezésre juttatták XVI. Benedek pápa aggodalmát, hogy az erőforrások megszerzése súlyos ellentéteket okozhat az érintett országok között. Fontos békés megegyezésre jutni ebben a kérdésben.

Különös figyelmet fordítottak az energiafelhasználás, az energiatakarékosság kérdésére és hangsúlyozták a megújuló energiaforrások fontosságát. Megegyeztek abban is, hogy szembe kell nézni a hulladékgyűjtés problémáival.

Alapvetően fontos téma volt a szív és a lélek megtérése. Beszéltek a nevelés fontosságáról, amely megváltoztathatja a viselkedésmodelleket. Peter Turkson bíboros, az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának elnöke a zarándokokhoz intézett beszédében rávilágított arra, hogy a biblikus hagyomány a teremtés teljes egységéről és logikájáról tesz tanúbizonyságot, olyan bölcsességről, amelynek eredete és kinyilatkoztatója a Teremtő, ő az, aki biztosítja a teremtett világ szépségét és egyensúlyát. Ahogyan a káosz és Isten szava együtt adják a kozmoszt, úgy a kozmosz Isten szava nélkül ismét káosz lesz. Ez az alapelv az ökológia szó etimológiájában is tetten érhető: az „oikos”, a ház, a földi hajlék rendben tartása. Ha minden dolog a saját rendje szerint zajlik, akkor a szépség uralkodik. Ha az önzés és a bűn felborítja ezt a rendet, akkor a szépség veszélybe kerül.

XVI. Benedek Caritas in veritate kezdetű enciklikája is beszél erről, amikor azt mondja, hogy a természet a „Teremtőről szól hozzánk (Róm1,20) és az ő ember iránti szeretetéről. (…) Tehát ez is „hivatás”. A természet nem úgy áll a rendelkezésünkre, mint „egy halom véletlenül szétszórt törmelék”, hanem mint Istennek olyan adománya, amely az őbenne lakozó rendre mutat; ezzel az embert abba a parancsoló útmutatásba vonja bele, hogy ezt a természetet „művelje és őrizze” (Ter 2,15). (vö. Caritas in veritate 67.l.)

A zarándoklat alapvető üzenete, hogy a teremtett világ jósága, szépsége, termékenysége és ennek megőrzése volt az ember első hivatása, amely bizalommal a kezébe adatott.

A résztvevők összefoglalták azokat az értékeket, amelyeket az egyház társadalmi tanítása is megfogalmaz.

– Tevékeny elkötelezettség szükséges, hogy a közjóban mindenki részesüljön, el kell ismerni, hogy minden egyes ember jóléte annak függvénye, hogy mindenki jóléte meglegyen.

– Tiszteletben kell tartani azt az elvet, hogy a föld javait nem szabad igazságtalanul uralni, túlzó mértékben kihasználni, korlátozni, árusítani.

– A globális környezet jövője érdekében alapvető fontosságúak a helyi kezdeményezések, fontos a családok, a plébániák, az iskolák szerepe.

– Fontos a szolidaritás, hogy az emberek készek legyenek áldozni személyes jövedelmükből mások, különösen a szegények és a védtelenek javára.

– Igazságos elosztásra van szükség, vagyis hogy ne azokat sújtsák leginkább a környezetrombolás hatásai, akik a legkevésbé szennyezik a környezetet, vagyis a szegényeket, a védteleneket.

– Fontos a generációk közötti igazságosság elve, vagyis az, hogy körültekintően és gondosan cselekedjünk a jövő generációk érdekében.

– A természet könyve egy és oszthatatlan. Az emberi személy ökológiájának tisztelete elválaszthatatlan kapcsolatban van a teremtett világ tiszteletben tartásával.

A résztvevők felhívást intéznek a fiatalokhoz, a családokhoz, a plébániaközösségekhez, a kolostorokhoz, az iskolákhoz, a szemináriumokhoz és az egyetemekhez, hogy megújult elkötelezettséggel éljék meg hivatásukat földi hajlékunk gondozása érdekében, terjesszék, tanulmányozzák, valósítsák meg ezeket az alapelveket, amelyek világos és meggyőző, reményteljes útmutatást adnak az emberiség számára.

Buzdítanak továbbá arra is, hogy legyenek más felekezetekkel és keresztény egyházi közösségekkel együtt indított közös akciók, közös imádságok, mint amilyen a zarándoklat részeként St Pöltenben tartott ökumenikus imádság volt.

A résztvevők megállapítják, hogy zarándoklatukkal a Mária által vállalt, reménnyel és örömmel teljes utazást elevenítették fel, amikor ő folyókon és hegyeken keresztül elment Erzsébethez, hogy hirdesse neki az új teremtés hajnalát. Ez az utazás a jövőbeli egyház, a zarándok egyház előképe volt.

Ezekkel a gondolatokkal zárták le az utat Mariazellben, abban a reményben, hogy elősegítették a még jobb megértését azoknak a „nagy dolgoknak”, amelyeket az Úr adott nekünk a teremtett világ ajándékában, és kifejezték annak szükségességét, hogy ismét igent mondjunk e hivatásunkra. A résztvevők azzal zárták üzenetüket, hogy most folytatják zarándokútjukat, hogy hirdessék az egyház végső dolgokra vonatkozó reménységét, amely szerint „ahová ő ment”, az egész teremtett világ követi majd.

Forrás: Magyar Kurír








Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum