Katolikus-ortodox találkozó Rodoszon
2010. október 19., kedd 13:50

Bartolomaiosz ökumenikus pátriárka meghívására a görögországi Rodoszon zajlik október 18. és 22. között a második katolikus-ortodox fórum, amelynek címe: Egyház és állam közötti kapcsolatok. A kapcsolatok teológia és történeti vonatkozásait vizsgálják. A fórumon jelen van Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke is.

Az első katolikus-ortodox fórumot 2008-ban rendezték meg az olaszországi Trentóban, a család témájáról. Idén tizenhét képviselő vesz részt a tanácskozáson az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa részéről, és szintén tizenhét képviselő az európai ortodox egyházak részéről. Megbeszélést folytatnak arról, milyen kapcsolatokat ápolnak egyházaik az európai államokkal.

Az utóbbi két évben az ortodox egyházak és a római katolikus egyház együttműködése szorosabbá vált, ezt tanúsítja az a tény is, hogy az ortodox egyházak vezetői milyen szívesen fogadták a kezdeményezést a fórum megrendezéséről. A fórum természetesen nem pótolja a katolikus és az ortodox egyház közötti teológiai párbeszédért létrehozott nemzetközi vegyes bizottságot, amely 1980 óta létezik. A rodoszi találkozó lehetővé teszi a különböző országokban alkalmazott kapcsolati sémák összehasonlítását, és annak vizsgálatát, milyen megoldásokat alkalmaznak az egyes államok az egyház jogállásának megállapítására. Tanulmányozzák azt is, hogyan szabályozzák az egyház-állam kapcsolatokat, a pasztorációs, szociális és oktató tevékenységet a különböző országokban. A legfontosabb vizsgált tényezők: az egyház-állam kapcsolat teológiai és történeti szempontból; hogyan élik meg az egyházak az egyház-állam kapcsolatot; kánonjog és erkölcs; a közjó és a diakónia (az egyház a társadalom szolgálatában).

A párbeszéd célját a két évvel ezelőtti fórum záródokumentumában már megfogalmazták: “Nem teológiai kérdésekről szól a vita, ez más szinteken zajlik. A mi feladatunk leginkább az, hogy az emberiség jelene és jövője szempontjából kulcsfontosságú antropológiai kérdésekre koncentráljunk. A fórum célja, hogy segítsen kidolgozni a közös álláspontokat társadalmi és erkölcsi kérdésekben. A közös munka által segítjük egymást annak tudatosításában, milyen közel állnak egymáshoz erkölcsi és társadalmi tanításaink. Ugyanakkor megismertetjük céljainkat a világgal is”. A zártkörű találkozó során imádságok és munkaértekezletek váltják majd egymást, a kölcsönös testvériesség szellemében. Október 20-án, szerdán a résztvevők ellátogatnak a sziget néhány régészeti emlékhelyére, amelyek a kereszténység jelenlétének hosszú történetéről tanúskodnak.

Forrás: Magyar Kurír

Kép: Héray András FSO

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.