Szent Erzsébet a Kálvária Védőotthont segíti
2010. november 17., szerda 13:56

A Szent Erzsébet rózsája-díjat jótékonysági műsor keretében adja át Ternyák Csaba egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökhelyettese november 19-én, pénteken Budapesten. Az Árpád-házi szent legendájára utaló kitüntetés, amelyet 1999-ben alapított a testület, az irgalmasság és a szolgáló szeretet erényének hangsúlyozására és a díjazottak személyes példájának elismerésére szolgál. A díjátadó est bevételét a püspöki konferencia idén a fennállásának 10. évfordulóját ünneplő szegedi Kálvária Védőotthonnak ajánlja fel, amely értelmi fogyatékosok és halmozottan sérültek ellátását valósítja meg keresztény szellemben és lelkülettel.

A védőotthon legfontosabb célja, hogy az értelmi fogyatékos ellátottakat egyénre szabottan gondozza, felismerve korlátaikat és lehetőségeiket, azért, hogy a családból való kikerülés után is emberhez méltó, tartalmas életet tudjanak élni. Személyközpontú gondozási tervüket Abraham Maslow elméletének megfelelően az alapvető testi és pszichoszociális szükségletekre összpontosítva alakították ki.

A Kálvária ápoló-gondozó célú lakóotthont 2000-ben hozta létre az építtető Értelmi Fogyatékos és Halmozottan Fogyatékos Fiatalok Egyházi Otthonának Alapítványa. Az intézmény 2004-ben került – a működtetést addig is ellátó – Szeged-Csanádi Egyházmegye tulajdonába.

A lakóotthon az étkezés és a lakhatás mellett egészségügyi alapszolgáltatást is nyújt az ellátottaknak. Segítik őket a családi és társadalmi kapcsolatok fenntartásában, valamint a hitélet gyakorlásában is. Szocioterápiás foglalkozások segítségével igyekeznek szinten tartani, sőt szakemberek bevonásával fejleszteni a gondozottak meglévő képességeit.

A három házban működő védőotthon beleilleszkedik a városi lakókörnyezetbe, mégis külön szigetet alkot: több mint másfél hektáros területén a gondozottak önálló életet folytatnak. Ugyanakkor a Kálvária – az ellátottak társadalmi integrációját elősegítendő – mind a család, mind a munka szempontjából nyitott jellegű. (A szülők naponta látogathatják, hazavihetik a lakókat, akiknek egy része a SZEFO Zrt. védett munkahelyén dolgozik napi 4 órában.)

A munkaterápia célja a munkaképesség és az önkiszolgálási képesség szinten tartása, fejlesztése segítők irányításával. Hasonló céllal tartanak művészeti, mozgás- és játékterápiákat az írás-, olvasási és számoláskészséget fejlesztéséért. A gondozottak rendszeresen vesznek részt kézműves és sportfoglalkozásokon, kirándulásokon, valamint mozit és színházat látogatnak. Az intézmény nem csak nevében, de igazából is otthona az ott élőknek, így az otthonban élő gondozottak együtt készülnek az aktuális ünnepekre, közös rendezvényekre.

A Kálvária Védőotthon hálásan köszön minden nagylelkű támogatást!

Számlaszám: OTP Bank Nyrt.
11735005-20492883-00000000

Aki e kenyérből eszik, örökké él.