Az európai püspökkari titkárok és sajtóreferensek találkoztak
2011. június 23., csütörtök 12:14

Az európai püspöki konferenciák titkárainak ez évi találkozóját június 16. és 19. között tartották Vilniusban, ehhez szorosan kapcsolódva június 18. és 21. között rendezték meg a litván fővárosban a kontinens püspökkari sajtóreferenseinek éves gyűlését. Hazánkat mindkét, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) által szervezett eseményen Mohos Gábor titkár, püspökkari szóvivő képviselte.

A két találkozó középpontjában az új evangelizáció témája állt. Az új evangelizáció mindenekelőtt magatartás, a mindent megújító Krisztusban való hit cselekedete, szögezték le a résztvevők. Az új evangelizáció nem azt kívánja a keresztény hívektől, hogy valami gyökeresen újat tegyenek, hanem arra hívja őket, hogy mindennapi imáikba és szeretetszolgálatukba, családi életükbe és munkájukba foglalják bele az emberré lett Istenbe vetett hitüket, reményüket és szeretetüket.

Az elvilágiasodás bélyegét viselő korunkban az Egyház küldetésének középpontjába az embereknek és az ő Jézus Krisztussal való kapcsolatuknak kell kerülnie, mert csak ez a kapcsolat alakíthatja át az életet és töltheti be azt Isten jelenlétéről tanúskodó örömmel. Az új evangelizáció főszereplői azok az emberek, akiket átalakított az Istennel való találkozás, rajtuk alapszik az egyházi közösségek megújulása és ők annak az Egyháznak a kulcsszereplői, amelyik kinyújtja kezét a tőle eltávolodók felé, felajánlva nekik annak a lehetőségét, hogy újra találkozzanak Jézussal és megtapasztalják könyörületét.

A titkárok az egyik legfontosabb emberi jog, a vallásszabadság témájáról is tanácskoztak. Hangsúlyozták, hogy az Egyháznak és Európának minden tőlük telhetőt meg kell tenniük, hogy ezt a jogot mind az egész világban, mind Európában tiszteletben tartsák. A találkozó másik központi témája az Európát sújtó demográfiai válság és különösen az európai lakosság elöregedésének problémája volt, amely olyan komoly következményekkel jár a szociális segélyezési és a társadalombiztosítási rendszerben is, hogy össztársadalmi szintű figyelmet igényel.

A titkárok és a sajtófőnökök, szóvivők – június 18-i, szombati közös ülésükön – arról folytattak megbeszélést, hogy az Egyház kommunikációs szervezete miként tudja az evangélium hirdetésének küldetését a lehető legjobban teljesíteni még a nehéz helyzetekben is, és hogyan tudja az örömhírt az új technikai eszközök segítségével hirdetni. A megbeszélés részeként a CCEE bemutatott egy jövendőbeli portált, amely az európai püspöki konferenciák intézményeinek legfontosabb adatait teszi majd hozzáférhetővé egy helyen. A honlap működése várhatóan 2012 folyamán indul be.

Jézus mondja: Az én juhaim hallgatnak szavamra.

Szent Adalbert püspök, vértanú

Előkelő családból származott, és a keresztségben a Woytech nevet kapta. Magdeburgban nevelkedett. 982-ben Ditmár prágai püspök szentelte pappá, és nem sokkal később utóda lett a püspöki székben.