A CCEE-közgyűlés résztvevői látogatást tettek az albán köztársasági elnöknél
2011. szeptember 30., péntek 16:48

A tegnapi megnyitó után, melyet az albán televízió egyenes adásban közvetített, a CCEE-tanácskozás résztvevői szeptember 30-án az új evangelizáció témájával foglalkoztak. A déli órákban látogatást tettek az albán köztársasági elnöknél, Bamir Topinál. Az Európai Püspöki Konferenciák tanácsa új taggal bővült, Milan Šašik munkácsi görög katolikus püspök személyében. Az elnök és az elnökség megválasztására ma késő délután kerül sor.

A délelőtti és a kora délutáni ülés napirendi pontjaként a püspöki konferenciáknak küldött, az új evangelizációról szóló kérdőívek kérdéseire adott válaszokat értékelték ki. A délelőtti ülésen Jean Luc Moens, az európai fővárosokban rendezett városmissziók tapasztalatainak korábbi koordinátora, majd Salvatore Fisichella érsek szólalt fel.

Az ülés résztvevői ezután látogatást tettek az Albán Köztársaság elnökénél, Bamir Topinál. Az elnököt Erdő Péter bíboros köszöntötte.

A CCEE elnöke megköszönte a meghívást és elmondta: meghatottan látták, milyen életerős az albán nép és az albán egyház. Hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy Európában Albániában a legnagyobb a társadalomban a fiatalok aránya, és ez szilárd alapot biztosít az ország jövőjéhez. Kifejezte elismerését az albán gazdaság és társadalom erősödése miatt és reményét, hogy Kelet-Európa más országaihoz hasonlóan itt is megoldódik a kommunizmus alatt eltulajdonított egyházi tulajdon sorsa, és ezzel segítik az egyházat küldetése teljesítésében.

Erdő Péter utalt az albán egyház 1800 éves múltjára, szentjeire, külön említette Kalkuttai Teréz anyát, aki mindig büszkén beszélt népéről. Beszélt a keresztény mártírokról, üdvözölte az országban uralkodó vallásszabadságot, hiszen csakis egymás kölcsönös tisztelete segíti elő az egyének és a társadalom valódi fejlődését. Elmondta, hogy a CCEE rokonszenvvel tekint az albán nép óhajára, hogy egyre inkább az európai közösség szerves részévé váljon. Végül Isten áldását kérte az elnökre, családjára és az egész albán népre.

Délután ismét az új evangelizációról szóló előadással és megbeszéléssel folytatódik a tanácskozás. Marc Ouellet bíboros szólal fel, majd a késő délutáni órákban kerül sor az elnök és a két alelnök megválasztására.

Új taggal bővült a CCEE

A CCEE plenáris ülése elfogadta Milán Šašik, munkácsi görög katolikus püspök kérését, hogy az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa tagjai sorába léphessen. Így a CCEE jelenlegi tagságát a 33 Európai Püspöki Konferencia elnökei, valamint Luxemburg érseke, a Monacói Hercegség érseke, a ciprusi maronita érsek, Chişinău (Kisinov) püspöke (Moldvai Köztársaság) és a munkácsi görög katolikus püspök alkotja. Állandó megfigyelőként van jelen a Kazahsztáni Püspöki Konferencia elnöke és a jeruzsálemi latin pátriárka.

(tzs - nk)

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.