Át kell éreznünk a közöttünk lévő egységet – megkezdődött az ökumenikus imahét
2012. január 16., hétfő 13:33

Ha a keresztségben Krisztus képét öltöttük magunkra, akkor őt egymásban különösen fel kell ismernünk. Keresnünk kell üzenetének mélységeit. És keresnünk kell, hogy hogyan tudjuk szeretetét egyénileg és közösségileg is tanúsítani a világban – mondta Erdő Péter bíboros a Szent István-bazilikában, az ökumenikus imahét megnyitóján.

Az istentiszteleten a liturgiát Snell György, a bazilika plébánosa kezdte, majd Fischl Vilmos evangélikus lelkész, az Ökumenikus Tanács főtitkára bevezetője következett. Nyitó imádságot mondott Kocsis Fülöp görögkatolikus megyéspüspök. Fabiny Tamás evangélikus püspök bűnbánati imádsága után szentírási olvasmányok, majd Erdő Péter bíboros szentbeszéde következett.

Erdő Péter emlékeztetett az idei ökumenikus imahét mottójára: „mindnyájan el fogunk változni” (1Kor 15,51). Ez a változás a feltámadott test dicsőségére, az üdvözültek állapotára utal. De az örök üdvösség összefügg földi életünkkel. Ez adja mindennapjainknak a távlatot, ebbe a jövőbe épülünk bele Isten kegyelméből már itt, a földön. Ha ilyen közös hivatásunk van nekünk, embereknek, ha ilyen kegyelmi élet kezdődött meg a keresztséggel bennünk, keresztényekben, akkor át kell éreznünk a közöttünk lévő alapvető egységet és közösséget. Ha a keresztségben Krisztus képét öltöttük magunkra, akkor őt egymásban különösen fel kell ismernünk. A megváltozás, az átalakulás nem azt jelenti – mondta Erdő Péter, - hogy Krisztus tanítását, örömhírét változtatnánk meg kényünk-kedvünk szerint. Keresnünk kell üzenetének mélységeit. És keresnünk kell, hogy hogyan tudjuk szeretetét egyénileg és közösségileg is tanúsítani a világban.

Erdő Péter emlékeztetett arra, hogy egyházunk idén emlékezik meg a II. Vatikáni Zsinat kezdetének 50. évfordulójáról. Ez a zsinat programként vallotta a keresztények egységének előmozdítását. Ebben az évben különleges súllyal vizsgáljuk az új evangelizáció feladatait és lehetőségeit is. A misszióban, a Krisztusról való tanúságtételben szolidárisaknak kell lennünk egymással - mondta -, hogy elhiggye a világ, hogy Krisztus küldött minket. De egyre inkább érezzük összetartozásunkat minden őszintén vallásos, hívő, igazságkereső emberrel is. Mai világunk kihívást jelent az Istenbe vetett hit számára. Tisztelettel tekintünk tehát minden vallási közösségre. Ebben is a II. Vatikáni Zsinat a tanítómesterünk, amely az Egyház és a nem keresztény vallások viszonyáról jövőbemutató nyilatkozatot adott ki (Nostra aetate). Ha nem is tudunk együtt imádkozni azokkal, akik más istent tisztelnek, de ugyanazért a szándékért, a békéért, az igazságosságért, az igazságért, a szeretetért és a szabadságért mindannyian könyöröghetünk – fogalmazott Erdő Péter.

A szentbeszéd teljes terjedelmében olvasható a Magyar Kurír Beszédek rovatában.

Ezután 1Kor 15,51 alapján igét hirdetett Steinbach József dunántúli református püspök, a MEÖT elnöke. Majd az Apostoli Hitvallás következett, amelyet Tarr Zoltán református zsinati tanácsos vezetett be, Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök pedig az egységért imádkozott. A Miatyánkot Kalota József ortodox érseki vikárius mondta el a hívekkel. Az elköteleződés imádságát Bóna Zoltán református lelkész, a MEÖT korábbi főtitkára mondta.

A Himnusz eléneklése után elbocsátó áldásokra került sor anglikán és ortodox főpásztorok részéről, majd a szolgálattevők kivonulásával ért véget az ökumenikus imanyolcadot megnyitó istentisztelet.

Forrás: Magyar Kurír

Képek: Juhász Adorján