Erdő Péter: kihívásokról és nem problémákról akarunk beszélni - sajtótájékoztató a CCEE ma kezdődő üléséről
2012. szeptember 27., csütörtök 17:29

Szeptember 27-én kezdődik Sankt Gallenben az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) plenáris ülése, amelyen az Európa előtt álló kihívásokról tanácskoznak a püspökök. Az ülés előtt sajtótájékoztatót tartottak, Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke, Józef Michalik, Przemysl (Lengyelország), a CCEE elnökhelyettese és Markus Büchel, a Svájci Püspöki Konferencie elnöke részvételével.
Erdő Péter bíboros az újságíróknak elmondta: az ülés témája talán túl általánosnak tűnhet, de nem szakad el attól a helyzettől, amit ma Európában élünk. A püspökökkel az ülés során a probléma gyökeréhez szeretnénk hatolni - fogalmazott.

A konferencián három, a saját területén elismert szakértő elmondja majd, milyen kihívások állnak a hit és a társdalom előtt. Kihívásokról és nem problémákról akarunk beszélni, mert tudatában vagyunk, hogy minden kor hordoz magában kérdéseket, amelyek alkalmat jelentenek az embernek és az Egyháznak, hogy saját természete szerint válaszoljnak rájuk"- mondta a CCEE elnöke.

Kuno Schedler professzor a gazdaság terén megjelenő kihívásokat vázolja fel: nem annyira a nemzetközi piaci változásokat, hanem azokat, amelyek ezeknek az emberi szerveződéseknek a természetében mutatkoznak. A vállalkozási illetve a társulási lét, az együttélés nem ugyanazt jelentette tegnap, mint ma: megváltozott a vezető személy és a személyek közötti kapcsolatok jelentése.

Marta Cartabia jogászprofesszor a politika és a jogrendszer témájában szólal fel. A szociális válság keretében „új jogok” körvonalazódnak, amelyek gyakran érintik az etikai szférát, öszeütközésbe kerülnek azzal a társadalmi kultúrával, amely jogrendszerünk alapját jelentették, és gyakran a társadalmi kohéziót fenyegetik.

André-Joseph Léornard, Malines-Bruxelles érseke pedig arról fog beszélni, hogy a mai ember hogyan közelíti meg a hit értelmezését és megélését. Számos megközelítés létezik, egymásnak nem mindig ellentmondóak, de talán nem teljesen felelnek meg korunk spirituális várakozásának. Ez a téma nagyon fontos az egész Egyház számára. A most következő püspöki szinódusnak, amely az új evangelizáció témájával foglalkozik, ez a fő kérdése. Mi az Egyház szerepe ebben a folyamatban? Mit tegyünk, hogy e kihívások az emberi méltóság erősödését szolgálják?

Ezen a közgyűlésen ezekről a kérdésekről szeretnének párbeszédet folytatni, ami a hozzászólásokon kívül elsősorban azt is jelenti, hogy megtanuljuk egymást meghallgatni – mondta Erdő Péter bíboros.

Aki e kenyérből eszik, örökké él.