Hamarosan véget ér a Hit éve
2013. november 15., péntek 12:40

November 24-én, Krisztus király vasárnapján Ferenc pápa hivatalosan bezárja a Hit évét, amelyet még elődje, XVI. Benedek pápa hirdetett meg a II. Vatikáni Zsinat kezdetének 50. évfordulója alkalmából. A Szentatyát az a szándék vezérelte, hogy a keresztény hitre hívők és nem hívők egyaránt ne csak szociális, kulturális vagy politikai szempontból tekintsenek, hanem valódi mélységében, mint Jézus Krisztus tanítására. Hazánkban szinte valamennyi egyházmegyében hivatalosan lezárják az új evangelizációnak szentelt tematikus évet, a Hit évét lezáró püspöki szentmisék helyszínéről és időpontjáról az alábbiakban tájékozódhatnak, anyagunkban a hivatalos lezárások időpontja vastag betűkkel szerepel.

Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye:
A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye ünnepi konferenciát tart a Hit évének lezárásaként november 23-án, szombaton 10 órától Debrecenben, a Szent József Gimnázium dísztermében. A konferencián az egyházmegye papsága, világi hitoktatók, lelkipásztori kisegítők és az egyházi iskolák tanárai vesznek részt.
A program 10 órakor ünnepi, koncelebrált szentmisével kezdődik a Szent Anna-székesegyházban, amelyre a híveket is várják. Ezt követően Alberto Bottari de Castello magyarországi apostoli nuncius és Labanc Zsolt SP piarista tartományfőnök tart előadást a Szent József Gimnáziumban.

Egri Főegyházmegye:
Miskolcon az esperesi kerület szervezésében ünnepi gálaestet tartanak november 23-án, szombaton 19 órától a Művészetek Házában köszönetképpen a Hit éve lelki és kegyelmi ajándékaiért.
Másnap, november 24-én, vasárnap 18.30-as kezdettel a Miskolc-Mindszenti templomban (Mindszent tér) Palánki Ferenc egri segédpüspök zárja be a Hit évét a miskolci espereskerületben.

Esztergom-Budapesti Főegyházmegye:
November 17-én, vasárnap kerül sor a hit évének ünnepélyes lezárására az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében. A 10 órakor kezdődő ünnepi szentmisét Erdő Péter bíboros mutatja be a Szent István-bazilikában. Ugyanebben a szentmisében kerül sor az Esztergomi Érseki Papnevelő Intézetben és a Budapesti Központi Szemináriumban tanuló másodéves papnövendékek beöltözésére is.

Győri Egyházmegye:
Pápai Lajos megyéspüspök a győri bazilikában november 24-én, vasárnap 10 órakor kezdődő szentmisén zárja be a Hit évét a Győri egyházmegyében.
A főpásztor a soproni esperesi terület hívei számára külön is celebrál a Hit évét lezáró szentmisét a soproni Szent Mihály-templomban november 25-én, hétfőn 17 órakor.

Hajdúdorogi Egyházmegye:
Kocsis Fülöp megyéspüspök Szent Liturgia keretében végzi el a Hit éve egyházmegyei lezárását a hajdúdorogi székesegyházban november 21-én, csütörtökön 10 órakor.

Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye:
Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek november 24-én, vasárnap 17.30-kor Kiskunhalason, az alsóvárosi templomban (Szent Imre u. 14.) a Szinódusi Nagy Fórum alkalmával zárja le a Hit évét a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében.

Kaposvári Egyházmegye:
A Kaposvári Egyházmegyében a Hit évének lezárása november 24-én, Krisztus Király vasárnapján, 10.30-kor a kaposvári székesegyházban lesz, a szertartás keretében Balás Béla kaposvári megyéspüspök az egész egyházmegye területéről, 26 akolitust avat fel.

Miskolci Apostoli Exarchátus:
A Miskolci Apostoli Exarchátusban ünnepi Szent Liturgiával ér véget a Hit éve, amelyet Orosz Atanáz püspök-exarcha vezet november 23-án, szombaton 10 órai kezdettel.

Pannonhalmi Főapátság:
Várszegi Asztrik főapát november 24-én, vasárnap a pannonhalmi Bazilikában zárja be a Hit évét a 10 órakor kezdődő konventmisében, a Pannonhalmi Területi Apátság egyházközségeiből is várják a híveket.

Pécsi Egyházmegye:
Udvardy György pécsi megyéspüspök celebrál ünnepi szentmisét november 24-én, vasárnap 18 órakor a pécsi székesegyházban. A liturgia keretében zárja le ünnepélyesen a főpásztor a Hit évét a Pécsi Egyházmegyében.

Szeged-Csanádi Egyházmegye:
Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök ünnepi szentmisét celebrál november 24-én, vasárnap 18 órakor a szegedi dómban, s ennek keretében lezárja a Hit évét a Szeged-Csanádi Egyházmegyében. A szegedi dómban 12.30-tól szentségimádásra nyílik lehetőség.

Székesfehérvári Egyházmegye:
Spányi Antal megyéspüspök a székesfehérvári bazilika felszentelésének évfordulóján, november 25-én, hétfőn 18 órakor mutat be ünnepi szentmisét. Ebben a szentmisében zárja be a főpásztor az Hit éve egyházmegyei programjait. Ugyancsak a liturgia keretében kerül sor az újonnan végzett világi lelkipásztori kisegítők püspöki megbízólevelének átadására is. A képzést befejező 17 világi hívő ünnepélyesen ígéretet tesz arra, hogy a plébános irányítása mellett munkatársként, lelkiismeretesen végzi a rábízott lelkipásztori feladatokat.

Szombathelyi Egyházmegye:
Veres András szombathelyi megyéspüspök az egyházmegyei adventi családi lelkinap keretében celebrál szentmisét a zalaegerszegi Szűz Mária Szeplőtelen Szíve-templomban november 23-án, szombaton 15 órakor. A szertartás során kerül sor a lelkinap lezárására, valamint hálaadásra a Hit évéért.

Váci Egyházmegye:
A Váci Egyházmegyében Beer Miklós megyés főpásztor Krisztus Király ünnepén, november 24-én, vasárnap 18 órakor zárja be a Hit évét ünnepi szentmisével, ezt a Cecília Kórus hangversenye követi.

Veszprémi Főegyházmegye:
Márfi Gyula érsek a Veszprémi Főegyházmegyében november 23-án, szombaton 10 órakor szentmise keretében zárja be a Hit évét a veszprémi Szent Mihály-bazilikában. A szentmisét követően beszámolók hangzanak el az év főegyházmegyei eseményeiről.

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.