English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Beszélgetés Josef Homeyer püspökkel, a COMECE elnökével
2005. február 4., péntek 21:10

Február 4-én utazott el hazánkból Josef Homeyer püspök, aki egyhetes látogatása során találkozott a katolikus egyház vezető személyiségeivel, egyházi intézményeket látogatott meg, találkozott az országgyűlés elnökével, politikusokkal. A Magyar Kurír szerkesztősége benyomásairól kérdezte a COMECE elnökét.

Püspök Úr említette, hogy kéthetes útra indult, meglátogatandó az unióba újonnan belépett országokat. Hol járt eddig?

Utazásomat Szerbiában kezdtem, a Katolikus Püspökkari Konferencia tagjaival, és a Szerb Ortodox Egyház képviselőivel is találkoztam. Részt vettem, egy szimpóziumon is, amelynek témája a társadalmi igazságosság kérdése volt. Horvátországban az ottani püspöki konferencia elnökével találkoztam. Onnan Szlovéniába utaztam, ahol a ljubljanai püspököt ismerhettem meg, majd néhány napot önöknél töltöttem, Magyarországon.

Milyen benyomásokat szerzett hazánkról és a magyar egyházról?

A legfontosabb tapasztalatom az volt, hogy azelőtt azt hittem, valamennyire ismerem Magyarországot, de ez a három nap arról győzött meg, hogy egyáltalán nem ismerem. Nagy öröm volt találkozni ennek az országnak a gazdag kultúrájával. Különösen jó érzés azt látni, hogy az egyház milyen életerős, hogy társadalmi és karitatív téren a magyar egyház igen kezdeményező szerepet visz. Az is meglepetés volt számomra, hogy a média területén is elkötelezett, saját hírügynökségével és rádiójával. Külön örömmel láttam az ökumené területén elért eredményeket, az együttműködés különböző formáit.

Meglepődve láttam ugyanakkor, hogy az egyház és a kormány közötti viszony nem felhőtlen. Csodálkozom, hiszen ez eddig másképp volt, és másképp van az Európai Unión belül is. Éppen az alkotmány szabályozza viszonyukat. Azt hiszem, magától értetődő, hogy az egyház nem egyszerűen egy civil társadalmi szervezet, hanem önértelmezéséből adódik feladata és szerepvállalása – és ez az unióban teljes mértékig elfogadott tény. Nemcsak az egyház független státusza nyilvánvaló, hanem az is, hogy egyetemes érvényű küldetése miatt az egész társadalom fejlődését szem előtt kell tartania, hogy a jogállamiság és a társadalmi igazságosság megvalósulhasson. Meglepődve tapasztaltam, hogy a magyar kormány egyes erői ezt megkérdőjelezik. A parlament elnökével folytatott beszélgetés ebből a szempontból pozitív volt, de aggodalommal tölt el, hogy a kormány és a társadalom egyes rétegei ezt a magától értetődő állam-egyház kapcsolatot nem értik, nem fogadják el.

Itt-tartózkodása alatt kivel találkozott?

Elsősorban az egyház képviselőivel, a Magyar Katolikus Püspökkari konferencia elnökével, Seregély István egri érsekkel, Erdő Péter bíboros úrral. Szili Katalinnal, a parlament elnökével nyílt és hasznos beszélgetésünk volt. Ezenkívül még két politikussal találkoztam, Harrach Péterrel és Semjén Zsolttal. Ma reggel pedig a volt miniszterelnökkel, Orbán Viktorral beszélgettem.

Milyen élménnyel utazik tovább?

Számomra ajándék volt ez a látogatás. Mindig is nagyra becsültem Magyarországot, a németek mindig is bensőségesebb viszonyban álltak a magyarokkal, de csak most láttam meg igazán, hogy milyen gazdag a történelme, kultúrája, és hogy a múltban mennyire hozzájárult Európa alakításához. Azt is látom, milyen értékeket hozhat magával a jövő Európájába.

Újdonság volt számomra, hogy Nyugat-Európa mennyire nem érzékeli ennek a térségnek a drámai történelmét – itt gondolok a török időkre, a negyven évig tartó kommunista uralomra, amely szintén komoly sebeket ütött az országon; komolyabbakat, mint azt mi nyugaton gondolnánk. Az itteni társadalomnak kevés olyan problémája van, amelynek hátterében ne a múlt húzódna meg. Ennek tudatában kell lenni, és nagyon komolyan kell venni. Azt hiszem, az uniónak tanulni kell a diktatúrák és a megszállások tapasztalataiból.

Intenzíven kell beszélgetnünk arról, hogy mit értünk bizonyos fogalmakon. Nem vagyok biztos abban, hogy ugyanarra gondolunk, amikor demokráciáról, a sajtó vagy az egyház szabadságáról, a sajtó függetlenségéről beszélünk. Magyarország tapasztalata a múlthoz és a történelemhez való viszonyáról hozzájárulhat Európa gazdagodásához.

Hozzáteszem, hogy látogatásom alatt arról is meggyőződtem, hogy a magyar társadalomban mélyen él a békesség utáni vágy. Az emberek szeretnének túllépni a régi beidegződéseken, új alapokon nyugvó kapcsolatokat, közösségeket szeretnének kialakítani. Kívánom Magyarországnak, a magyar népnek, hogy ezek a vágyai mind teljesüljenek. 

Magyar Kurír, 2005. február 4.








Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum